Hrádek nad Nisou
 
   

Hrádek nad Nisou »

ZŠ Lidická »

 

Historie školy

 

Historie

Slavné a bohaté město Hrádek nad Nisou zadalo v roce 1886 u místního stavitele C. A. Wilhelmse, z důvodu nedostatečné kapacity staré školní budovy, výstavbu nové školy. Dne 18. srpna 1886 byl slavnostně položen základní kámen a 20. října 1887 byla budova dokončena.

S vyučováním se začalo 15. listopadu 1887. Až do vzniku Československé republiky navštěvovaly tuto školu všechny hrádecké děti i když se jednalo o školu s německým vyučovacím jazykem. Po roce 1918 sloužila pouze pro výuku německých dětí. V roce 1945 bylo vyučování německých dětí zakázáno a škola se stala načas vojenskou posádkou. Později, jak přicházely nové a staronové české rodiny, přibývaly vyučovací místnosti i učitelé, až byla nakonec zprovozněna i bývalá německá škola. Zpočátku byla ve škole organizována výuka pro vyšší ročníky, později byla škola zřízena jako úplná od 1. – 9. ročníku.
Po otevření hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou (90. léta minulého století) se začala škola specializovat na jazykovou výuku a spolupráci se školami v Sasku.

 

 

 
 
ZŠ Lidická Hrádek nad Nisou - historie (118 kB)
ZŠ Lidická Hrádek nad Nisou - historie (119 kB)
ZŠ Lidická Hrádek nad Nisou - historie (119 kB)
ZŠ Lidická Hrádek nad Nisou - historie (120 kB)
 
 
            © 2000-2020 Město Hrádek nad Nisou