Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Revitalizace centra města »

Archeologický výzkum »

Zprávy z průzkumu

 

Při výkopu kanalizace byla objevena stará silnice

datum zveřejnění: 22.6.2010 zdroj: Vít Štrupl

 

Pokračující práce na rekonstrukci centra města přinášejí čas od času nové archeologické nálezy. Jeden z velmi zajímavých čekal hluboko pod povrchem Husovy ulice. Při zemních pracích zde byla v hloubce okolo jednoho metru nalezena stará haťová silnice.

 

Důkazy o tom, že v minulosti v centru města nebyly výjimkou škody způsobené velkou vodou, se našly už v zimě před radnicí. Tehdejší obyvatelé města ale museli bojovat s podmáčeným povrchem cest v místech, kde to dnešním obyvatelům připadá nečekané.

Jedním z nich býval nejspíše i úsek Husovy ulice nedaleko křižovatky s Nádražní. Dřevěné trámy tvořily povrch cesty, vedoucí "bažinou". První zpevnění obstaraly větve a kameny, na ně byly položeny trámy o délce až 2,5 metru. V pozdějších dobách byla vznikající ulice několikrát zpevněna kameny a dlažbou.

Haťová cesta musela být z důvodu postupující stavby kanalizace rychle rozebrána. Uschované vzorky dřevěné konstrukce umožní poměrně přesně datovat dobu jejího vzniku. První odhady říkají, že bude pravděpodobně starší než dláždění staré úvozové cesty, odkryté na podzim na náměstí.

Výzkum v centru města přinesl další překvapivý objev: podobně zachovaná haťová cesta dosud v Čechách nebyla nalezena.

 

 (152 kB)  (146 kB)  (78 kB)  (148 kB)  (88 kB)
 
 
            © 2000-2022 Město Hrádek nad Nisou