Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Hasiči »

Výjezdy »

Výjezdy

 

Zemědělskou usedlost na Vysoké u Chrastavy zasáhl veliký požár

autor: Jaromír Mottl datum zveřejnění: 2.12.2018 zdroj: Hasiči Hrádek nad Nisou

 

Výjezd č. 145/2018

 

V pátek večer, krátce po desáté hodině večer, byli hrádečtí hasiči vysláni Krajským operačním a informačním střediskem HZS Libereckého kraje k požáru zemědělské usedlosti na Vysoké u Chrastavy. Již při příjezdu na místo události bylo patrné, že oheň páchá velké škody. Proto byla povolána i hrádecká výšková technika a druhá cisterna. Před příjezdem jednotek požární ochrany byla zahájena evakuace padesáti dvou koní. Ta byla dokončena po příjezdu prvních hasičských jednotek i za jejich pomoci.

V době příjezdu prvních jednotek již byla zasažena střešní konstrukci a oheň poměrně rychle se šířil po všech cestách možného rozvoje. Hrádečtí hasiči byly nasazeni na čerpací stanoviště pro doplňování vody do cisternových aumobilových stříkaček nasazených pro vlastní hašení. Část jednotky vytvořila jeden útočný proud na ochranu střešní konstrukce proti možnému rozšíření. Po příjezdu výškové techniky byla jednotka nasazena na hašení střechy v hotelové části a na rozebírání její konstrukce i z důvodu vytvoření odvětrávacích otvorů pro snížení intezity tepla umožňující rychlé šíření požáru.

Celý zásah probíhal v mrazivém počasí, a tak docházelo ke komplikacím při chůzi hasičů, pochybu po konstrukcích a žebřících, ale vznikaly problémy i se zamrzáním ovládání čerpadel, proudnic, ale i dýchací techniky, které bylo nasazeno více jak sto kusů. Nad ránem přišla i ledovka, která situaci ještě zhoršila. U požáru zasahovalo postupně sedmnáct jednotek a byl tedy vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Na místě bylo vytvořeno i týlové zabezpečení pro nasazené hasiče a bylo zde zajištěno i občerstvení. Po lokalizaci požáru krátce po půlnoci byla část jednotek odeslána zpět na své základy. Po třetí hodině zůstali na místě jen profesionální hasiči, dobrovolní hasiči z Chrastavy a Liberce - Karlinek, kteří dohašovali skrytá ohniska ve střešní konstrukci.

Již v průběhu zásahu začalo vyšetřování příčiny požáru, které skončilo druhý den v poledne. To určilo možné příčiny, a to nedbalost, úmysl, nebo technikou závadu. Všechny tyto verze budou nadále prošetřovány Policií ČR. Předběžbá škoda byla vyčíslena na 40-60 mil. korun. Uchráněné hodnoty dosáhly obdobých hodnot.

Tímto zásahem však den neskončil....Technika:

JSDHO Hrádek nad Nisou
  • CAS 20 MAN (1+5) + EC
  • AZ 30 MAN (1+2) + motorová pila
  • CAS 32 T 138 (1+2)
  • VEA T-HILUX (1+1)

JSDHO Chotyně
JSDHO Chrastava
JSDHO Rynoltice
JSDHO Liberec - Růžodol I
JSDHO Liberec - Pilínkov
JSDHO Liberec - Machnín
JSDHO Liberec - Krásná Studánka
JSDHO Liberec - Karlinky
JSDHO Liberec - Vratislavice nad Nisou
JSDHO Stráž nad Nisou
JSDHO Frýdlant
JSDHO Raspenava
HZS LK, stanice Liberec
HZS LK, stanice Jablonné v Podještědí
HZS SŽDC Liberec

HZS LK, vyšetřovatel příčin požáru
Policie ČR
ZZS Libereckého kraje
MěP Chrastava
starosta města Chrastavy

 

 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou