Hrádek nad Nisou

 
   

Hrádek nad Nisou

 »
ZŠ Lidická »

Informace ze školy »

Zprávy

 

Slavnostní setkání k 100. výročí vzniku republiky

datum zveřejnění: 26.10.2018 zdroj: ZŠ Lidická Hrádek nad Nisou

 

Pracovníci a žáci školy si dnes na slavnostním setkání před budovou školy připomenuli 100. výročí vzniku samostatného československého státu.

 


Sešli jsme se dnes na místě, kde si tradičně připomínáme důležitá výročí a události. Určitě jste od svých učitelů slyšeli mnoho o událostech, které se staly před 100 lety a jak jsou pro nás důležité i dnes.
V neděli budeme slavit, ale měli bychom si spíše připomínat ideály, které provázely vznik republiky a nejlepší by bylo, kdybychom se těmi ideály řídili i dnes. Přečtu vám teď část prohlášení Národního výboru ze dne 28. října 1918.
Lide československý!
Na počátku velkého díla ukládá Ti Národní výbor, ode dneška Tvá vláda, aby Tvé chování a Tvá radost byla důstojné velké chvíli nynější. Naši osvoboditelé, Masaryk a Wilson, nesmí býti zklamáni ve svém přesvědčení, že dali svobodu národu, který dovede sám sobě vládnouti.
Jediným rušivým činem nesmí býti zkalen velký okamžik, jediný z Vás se nesmí dopustiti ničeho, co by mohlo vrhnouti stín na čisté jméno národa.
Každý z Vás musí bezvýhradně šetřiti všeho, co jinému je svato.
Svobody osobní a majetku osobního nesmí býti dotčeno.
Podepsáni: Antonín Švehla, Jiří Stříbrný, Dr. Alois Rašín, Dr. František Soukup a Dr. Vavro Šrobár.
 
 
 
My ještě chvíli zůstaneme u ideálů, tradic a osobností října 1918. Za naši školu jsme koupili jedem strom do ovocného sadu města k 100. výročí vzniku republiky. Našeho prvního prezidenta si připomeneme jeho oblíbenou písní v podání našeho pěveckého sboru a na závěr slavnostního setkání vztyčíme státní vlajku.

 

 (147 kB)  (148 kB)  (110 kB)
 
  zpět
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou