Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Turista »

Pozvánka do regionu »

Tip na výlet do okolí

 

Zámecký pivovar Frýdlant

Tento Tip na výlet se bude líbit především vyznavačům pěnivého moku. To jsme ostatně v Čechách skoro všichni, ale věřím, že ani ti, kteří pivu neholdují, nebudou z výletu do Frýdlantu zklamaní.

 

Naše kroky povedou do zámeckého pivovaru, jehož počátky sahají ke konci 14. století, kdy se v něm vařilo pivo pro potřeby zdejšího hradu. O dvě století později se ovšem kvůli lepší dostupnosti přírodních zdrojů přestěhoval do podhradí na břeh řeky Smědé. Nejstarší dochované plány pivovaru, které se podařilo najít, zachycují jeho stav z roku 1817. Od té doby areál prošel řadou oprav a přestaveb. Na přelomu 19. a 20. století patřil k nejvýznamnějším pivovarům v Rakousku – Uhersku. V roce 1900 vyprodukoval neuvěřitelných 128 000 hl piva! Během dalších období se produkce snižovala a osud pivovaru zapečetila poválečná konfiskace, kdy připadl státu. V roce 1949 se rozhodlo o jeho uzavření. Poté se využíval k uskladnění zeleniny.

Na lepší časy se Zámeckému pivovaru začalo blýskat v roce 2010, kdy ho koupila soukromá společnost s velkými plány na jeho obnovu. První uvařené pivo mohli zájemci ochutnat v roce 2013. O rok později proběhlo slavnostní otevření pivovaru. Dnes si tu můžeme nejen dát skvělé pivo, kterého se tu vaří hned několik druhů, ale také si znovuzrozený pivovar prohlédnout. A je na co se dívat a co obdivovat! Rekonstrukce celého areálu probíhá velice citlivě s ohledem na jeho historii a staré stavební postupy. O tom, že pivovar znovu ožívá, svědčí i řada hojně navštěvovaných kulturních akcí, které se tu pravidelně pořádají.
Frýdlantský pivovar má ambice stát se lákavým turistickým cílem v regionu. Důkazem, že se mu to daří, je i nedávné vítězství v soutěži o nejlepší turistickou atraktivitu, kterou vyhlašuje agentura CzechTourism. Bodoval v kategorii Fénix: znovuzrozený projekt a soutěž vyhrál i jako absolutní vítěz v hlasování veřejnosti. Jestli oprávněně, o tom se můžete přesvědčit sami. Pivnice v areálu pivovaru je otevřená každý den odpoledne. Na prohlídky je ale nutná rezervace.

Zdroj: http://www.pivovar-frydlant.com / Věra Baumgartnerová

 

Zámecký pivovar Frýdlant (100 kB)
 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou