Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

iHrádecko »

Internetové Hrádecko

 

V Hrádku nad Nisou poroste štěp Lidické hrušně

autor: Věra Baumgartnerová datum zveřejnění: 25.10.2016 zdroj: iHrádecko

 

Den vzniku samostatného československého státu v Hrádku nad Nisou oslaví symbolickým vysazením štěpu Lidické hrušně. Ta jako jediný ovocný strom přežila vypálení Lidic, k němuž došlo 10. června 1942.

 

Hrádeckým obyvatelům symbolický odkaz přiveze předseda občanského spolku Lidice Antonín Nešpor.  Hrádek nad Nisou se tak stane 17. městem, kde tento „posel naděje“ poroste.

V době vyhlazení Lidic byla hrušeň mladý stromek. Pouhý rok před tragickými událostmi, ji pod kostelem u obecní studny, společně s dalšími dvěma hrušněmi, zasadili dva občané Lidic. Zažila zkázu obce a stala se němým svědkem krutých nacistických činů. Ačkoliv Němci všechny ovocné stromy uprostřed obce vytrhali z kořenů, podařilo se této hrušni přežít. Tlaková vlna vzniklá při demolici kostela jí totiž ulomila korunu a malému pahýlu už pak nikdo nevěnoval pozornost. Ten však obrazil a po válce už měla hrušeň nasazenu korunu novou.  

O tom, že strom rostoucí v Památníku Lidice, je jedním z němých svědků této tragédie, se dlouho nevědělo.  Antonín Nešpor to zjistil až v roce 2001, na základě vyprávění své matky, dobových fotografií a osobního svědectví tehdy ještě žijící Anny Pekové, která hrušeň s tehdejším obecním strážníkem Václavem Vandrdlem vysadila. V roce 2007 byla hrušeň vyhlášena památným stromem.  

U příležitosti 70. výročí vyhlazení Lidic zahájilo Občanské sdružení Lidice, spolu s Občanským sdružením Genové sady Tachovska, spolupráci na projektu udržení genofondu tohoto stromu a byla vyšlechtěna první dceřiná hrušeň z roubů památné Lidické hrušně. Ta se stala "Poslem naděje", který má v budoucnu rozdávat víru v přežití i takové apokalypsy, jako bylo vyhlazení Lidic.

V Hrádku nad Nisou najde mladý stromek místo v zahradě Základní školy Lidická.

Slavnostní akt k připomenutí Dne vzniku samostatného československého státu začne v pátek 28. října 2016 v 16 hodin setkáním u pomníku Obětem válek před školou. Krátce poté dojde k vysazení štěpu. Na něj naváže v 17 hodin předávání Cen města Hrádek nad Nisou za celoživotní přínos pro město a jeho obyvatele v obřadní síni Městského úřadu. Ještě před tím budou mít lidé možnost prohlédnout si novou služebnu Městské policie ve dvoře radnice.

 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou