Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

iHrádecko »

Internetové Hrádecko

 

Další krok k vybudování mostu na česko-německo-polském Trojmezí

autor: Mgr. Vít Štrupl datum zveřejnění: 15.4.2017 zdroj: iHrádecko

 

Výstavba unikátního mostu na Trojmezí a další turistické infrastruktury, je zase o něco reálnější. Další krok k propojení stezek pro cyklisty a chodce na českém, německém a polském území byl učiněn ve čtvrtek 13. dubna. V polské Wrocławi byla podepsána dohoda o spolufinancování investic a příprava projektů tím dostala zelenou.

 

Projekt na vybudování turistické stezky pro chodce a cyklisty v česko-německo-polském Trojzemí se narodil již před dvanácti lety. Původně měla být tato iniciativa financována z rozpočtů měst Žitava, Hrádek nad Nisou a Bogatynia a s využitím dotačních prostředků EU. S otevřením dotačních programů EU pro období 2014-2020 se ale ukázalo, že ani v novém plánovacím období nejsou zohledněna místa, jakým je například česko-německo-polské Trojzemí. Trojstranné projekty nejsou podporovány. A ukázalo se, že v úvahu nepřipadá ani spolufinancování z česko-saského nebo česko-polského programu.
 
„Jednou možností bylo si na financování mostu ve svazku měst Malý trojúhelník (Hrádek nad Nisou – Žitava – Bogatynia) našetřit. Případně získat pro spolupráci vyšší územně správní celky. Vloni jsem proto oslovil hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, který zase oslovil své protějšky v Polsku a Německu,“ říká starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.
 
Vzhledem k povaze a významu projektu pro příhraniční oblast začaly celý projekt vloni v srpnu vyšší územní celky – tedy Liberecký kraj, kraj Görlitz a Dolnoslezské vojvodství –skutečně podporovat. V roce 2016 se po dohodě stala vedoucím projektu Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ve Wrocławi, pověřená k tomu Dolnoslezským vojvodstvím.
 
Dohodu o spolufinancování investic podepsali ve Wrocławi zástupci tří partnerů připravovaného projektu: Leszek Loch (ředitel Dolnoslezské správy silnic a železnic Wroclaw), Thomas Zenker (primátor města Zittau) a Josef Horinka (starosta města Hrádek nad Nisou). Dohoda předpokládá, že náklady na investice nepřekročí 5 milionů zł (asi 31,5 mil. Kč). Celých 85 % z této částky bude pocházet z financování v rámci programu spolupráce INTERREG EN-SN 2014-2020. V tuto chvíli se intenzívně připravuje žádost o dotaci, která musí být podána do konce listopadu letošního roku. Zbývající část nákladů, tj. 15 %, bude rozděleno rovným dílem mezi polskou, českou a německou stranu.
Dalším krokem, který bude následovat po rozhodnutí o financování výstavby lávky, je zahájení přípravy zadávání veřejných zakázek pro výběr dodavatele, který vypracuje projekt a zajistí potřebné dokumenty – především stavební povolení v Polsku, ČR a Německu.

 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou