Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

iHrádecko »

Internetové Hrádecko

 

Zajímavosti u sousedů (5/2017)

datum zveřejnění: 11.5.2017 zdroj: iHrádecko

 

S Věrkou Baumgartnerovou z Radia Contact za zajímavostmi u našich sousedů...

 

V květnu začíná sezóna poutí a městských slavností. S pozvánkami na zajímavé akce u sousedů se tak přesouváme hlavně pod širé nebe. Následující měsíce budou akcemi nabité a tak si vybere opravdu každý. Přeji vám dobré počasí a šťastný výběr!
 
13. květen – Krajský den včely – Lidové sady Liberec
Akce nejen pro včelaře, ale i pro rodiny s dětmi, které chtějí strávit příjemný den a poznat mnoho zajímavého ze života tohoto užitečného hmyzu. Pro děti bude připravená řada her a tvůrčích dílen.
 
13. – 14. květen – Svatební dny na zámku – zámek Sychrov
Slavnostně vyzdobené prostory jako inspirace pro páry chystající svatbu, módní přehlídky, taneční vystoupení…  Příběh módy - svatební šaty od baroka do roku 1970, návštěvníci uvidí repliky a dochované originály, včetně svatebních  šatů šitých  podle portrétu hraběnky Marie Markéty z Valdštejna.
 
13. – 14. květen – Svatopankrácká pouť Jitrava
Už tradiční počin našich blízkých sousedů. Během víkendu si užijete jarmareční stánky, klasickou pouťovou veselici, ale i řadu divadelních a hudebních vystoupení.
 
19. květen – Muzejní noc pod Ještědem
V rámci festivalu muzejních nocí se opět otevřou brány muzeí a galerií a pozvou návštěvníky na netradiční prohlídky v netradičních časech. Při letošním ročníku se spojily v Liberci Severočeské muzeum, Oblastní galerie Liberec, iQLANDIA a Technické muzeum, v Jablonci nad Nisou Muzeum skla a bižuterie  a Dům Jany a Josefa V. Scheybalových a ve Vratislavicích Automuzeum a Rodný dům Ferdinanda Porscheho a připravily bohatý program pro všechny věkové kategorie.
 
19. – 21. květen – Valdštejnské slavnosti Frýdlant
Frýdlant se jednou za dva roky mění v historické město z doby Albrechta z Valdštejna. Historické tržiště na náměstí nabídne řemeslné výrobky, hrad a zámek chystá audience vévody, vojáci se utkají na bojišti a po celý víkend je připraven bohatý program.
 
20. květen – Hrůza na zámku – zámek Sychrov
Michal Hrůza slaví 20 let na hudební scéně a při této příležitosti vydává zbrusu nové album, které s kapelou Hrůzy představí fanouškům během unikátní tour po českých a moravských zámcích.
 
26. – 27. květen Císařské slavnosti – Zámek Zákupy
IV. ročník historických slavností pořádaných na zákupském zámku, na který letos zavítá císař Ferdinand Dobrotivý s chotí císařovnou Marií Annou Karolínou Savojskou. Tradičně bohatý program, závod historických kol a podobně.
 
27. květen – Festival proměn – Geopark Ralsko - Jabloneček
Ralsko je specifickým geoparkem s unikátní nedotčenou krajinou. Festival nabízí přednášky, workshopy pro děti i dospělé, výstavy i exkurze po Jablonečku a dalších zaniklých obcích.
 
27. – 28. květen -  Staročeské řemeslnické trhy Turnov – Muzeum Českého Ráje
Zřejmě největší akce svého druhu v našem kraji každoročně přiláká stovky řemeslníků. Vidět můžete řemesla tradiční i méně známá, ale i ta už skoro zapomenutá. Zajímavý je i doprovodný program, na dvou pódiích se vystřídá řada kapel a umělců. O hudební část programu se letos postarají Jablkoň, Poletíme?!, Buty, Monkey Business a mnozí další. 
 
2. – 4. červen – Chrastavské slavnosti
Největší kulturní událost roku v Chrastavě. Slavnosti letos nabídnou opět řadu koncertů. Hlavní hvězdou je Dalibor Janda s dcerou Annou Jiřinou. Vystoupí také Martin Harich, Joe Satriani revival, New Element a další.  
 
3. červen – Pečení koláčků na zámku Frýdlant
V zámecké kuchyni to opět zavoní. Kuchařky a kuchtíci budou po celý den pro návštěvníky připravovat v historické kuchyni pravé zámecké koláčky. Jedinečná atmosféra autentické zámecké kuchyně s funkčními kamny s pěti pecemi. Jedná se o součást prvního prohlídkového okruhu, kde bude tento den probíhat také audience Albrechta z Valdštejna.
 
A ještě vás, stejně, jako loni, pozvu na jednu prospěšnou akci, kterou jistě dobře znají milovníci turistiky a obzvlášť Jizerských Hor. O víkendu 13. – 14. května proběhne další ročník akce Ukliďme Jizerky. Zapojit se může úplně každý. Stačí, když si naplánujete výlet, vezmete sebou pytel a cestou budete sbírat odpadky. Pytle pak můžete nechat na nějakém dobře dostupném místě a nahlásit organizátorům, kteří je z hor svezou. Pomůcky pro úklid si můžete vyzvednout i v infocentrech v Liberci a Jablonci nebo v průběhu konání akce na velkých parkovištích v Jizerkách.
Věra Baumgartnerová

 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou