Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

iHrádecko »

Internetové Hrádecko

 

Hrádecká šeptanda aneb hajzly za 5 mega..

autor: Josef Horinka, starosta města datum zveřejnění: 19.6.2017 zdroj: iHrádecko

 

Jak tomu čas od času v našem městečku bývá, tak i v tuto chvíli, na základě mého příspěvku na fcb, běží městem (neoficiální fórum, fotbalový stadion, město jako takové) že si snad jako děláme pr… a budeme u Besedy stavět záchody za 5 miliónů, když přeci takových pár hajzlíků se dá postavit za 500 tisíc...

 

A jak to tedy vlastně všechno opravdu je? Chápu, že některým to tak z mého příspěvku mohlo vyznít, ale zase pochopte prosím vy, že není účelem vás informovat o všech detailech každého projektu (ani to dost dobře není možné). V případě zájmu se můžete sami zeptat, zavolat, napsat. Můžete si dojít na hrádeckou radnici a nahlédnout do jakéhokoliv projektu, do výkazu výměr a na dané téma si v klidu popovídat.

Ale vlastně proč, když řešit to pod rouškou anonymity na neoficiálním fóru nebo o tom někde konspirovat se „svojí“ zaručenou pravdou je jistě jednodušší. Ne nadarmo se říká opakování je matka moudrosti - proto pro vás, které zajímá, jak to opravdu je:

Součástí záměru, jehož přesný název zní „Hrádek nad Nisou, mobilita – Kulturní dům, odstranění bariér“ je přístavba objektu k zadní stěně sálu Besedy, která sestává z kapacitního sociálního zázemí pro muže, ženy a imobilní spoluobčany, skladu pro sál Besedy jako tzv. neuznatelný náklad pro dotaci, technické místnosti s kotlem (stávající by další navýšení příkonu už neunesl), jednotky vzduchotechniky, vzduchotechniky jako takové, vytápění, veškerých rozvodů atd. Dále sem patří také kanalizační přípojka až do ul. Anglická, napojení vody, demolice stávajícího přístřešku, chodníky a komunikace okolo objektu, terénní úpravy, parkovací místa jak pro imobilní, tak pro účinkující, úprava stávající přístupové „zadní“ komunikace atd. plus další nezbytné stavební úpravy v Besedě jako takové. Smyslem celého projektu je v první řadě získat odpovídající bezbariérový přístup a sociální zázemí pro imobilní návštěvníky sálu a vše ostatní je v projektu další přidanou hodnotou, ať už z pohledu dotace uznatelnou nebo neuznatelnou.

Po dokončení tohoto záměru bude imobilní návštěvník jakékoliv kulturní akce v Besedě schopen přijet pohodlně až k zadnímu vchodu, elektronickým vrátníkem zazvonit na obsluhu. Ta jej pustí dovnitř, on si v pohodě bez jakýchkoliv bariér dojede k šatně, zde si odloží, zaplatí vstupné a vrátí se zpět do sálu. Jistě uznáte, že současný přístup je pro naše imobilní občany velmi složitý. Celý tento „záměr“ je v PROJEKTOVÝCH (ceníkových) CENÁCH spočítaný na 6 073 613 bez DPH + 21% DPH, tj. celkem 7 349 072 Kč. Na necelých 5 mil. z této částky město získalo dotaci, která kryje tzv. uznatelné náklady, tedy na to, co bezprostředně souvisí s projektem mobility.

Výkaz výměr a projektové ceny jsou dnes součástí každého projektu a většina lidí ví, že tyto tabulkové ceny většinou realitě neodpovídají, nicméně podle něčeho se předpokládaná cena pro další nezbytné kroky spočítat musí. Po jejich stanovení nastupuje další logická fáze a tou je otevřené výběrové řízení na zhotovitele stavby. Vítězná cena v soutěži je pak jedinou reálnou cenou daného záměru a podle toho se poté i upravuje výše dotace a vlastní spoluúčast města. Pro příklad jiný projekt: ruská vila byla projektem spočítána za 18 mil., nejnižší a tedy vítězná nabídka je 15 mil. Za tu se dnes staví.

A teď právě přichází ta správná chvíle a příležitost pro vás, milí spoluobčané, kteří chodíte a vyprávíte, jak pro vás by nebyl problém postavit to za půl miliónu. Přihlaste se do tohoto naprosto otevřeného výběrového řízení, při splnění kvalifikačních předpokladů! Díky vašem schopnostem „srazte“ cenu na naprosté minimum! Naše spokojené město pak bude mít nižší výdaje na spoluúčasti. Spokojený bude i poskytovatel dotace - jemu také zbude víc peněz pro ostatní projekty. Spokojený budete jistě i vy, protože budete mít dobrou práci, kterou věřím, za vámi nabídnutou cenu v odpovídající kvalitě a stanoveném čase bravurně zvládnete.

Ale co hlavně! Hlavně se na nic neptejte, abyste nevypadali jak hlupáci, a rovnou konspirujte! Piště na neoficiální fórum a říkejte, jak je to všechno špatně. Jen takovým přístupem ve svém životě jistě něčeho pozitivního dosáhnete…

 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou