Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

iHrádecko »

Internetové Hrádecko

 

Zajímavosti u sousedů (9/2017)

datum zveřejnění: 7.9.2017 zdroj: iHrádecko

 

S Věrkou Baumgartnerovou z Radia Contact za zajímavostmi u našich sousedů...

 

Babí léto je jedno z nejkrásnějších období roku. I když rána a večery už bývají chladnější, přes den se stále můžeme vyhřívat na slunci. Proto i většina akcí, které nabízíme v našem přehledu, se koná venku. Užijme si je, dokud nám to počasí dovolí. Nabídka je skutečně rozmanitá. U našich blízkých i vzdálenějších sousedů si můžete poslechnout dobrou muziku, zavzpomínat na doby dávno minulé, oslavit úrodu, zastřílet si z luku nebo navštívit místa, která se mimořádně otevírají v rámci Dnů Evropského dědictví.
 
9. září – Dětský den – areál Vesec u Liberce
Dětský den s ČS obcí legionářskou, Libereckým krajem a SBD Sever. Na programu je rekonstrukce bitvy na západní frontě, dětské atrakce, soutěže o ceny, ukázky techniky hasičů, policistů a armády, fotolety vrtulníkem i hudební vystoupení.
 
9. -10. září  - Dny evropského dědictví
Dny evropského dědictví každoročně v září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. 
Na řadě míst se konají netradiční prohlídky či kulturní program. V Liberci je to například výstava auto veteránů na náměstí před radnicí nebo jízdy historickou tramvají.
 
10. září - 1. ročník volnočasových retro games - Ekopark Liberec
Přijďte si zablbnout, zavzpomínat a ukázat dětem, že místo lovení pokemonů byla stopovaná, dlouhá chvíle o hodině se nekrátila roztáčením spinneru, ale flusáním z versatilky, o přestávce žádné mobily, ale skákací guma, céčka, rubikovka či kuličky. A co teprve tělocvik či branná výchova?


10. září - Benefiční koncert Jaroslava Svěceného – Hospic sv. Zdislavy Liberec
Český houslový virtuos vystoupí na podporu hospicové péče přímo na nádvoří hospice s programem Ve znamení tanga.
 
16. září – Krajské dožínky – zámek Sychrov
Akce plná hudby a zajímavého programu je věnována nejen starodávné oslavě ukončení žní, ale představení celého odvětví zemědělství a potravinářství. Je to příležitost k poděkování lidem pracujícím v zemědělství za jejich celoroční námahu, starost a péči o kulturní krajinu. Krajské dožínkové slavnosti jsou dnem setkávání i příjemné zábavy. V zajímavém programu si to své najdou děti i ti dříve narození.
 
16. – 17. září – Oktober fest – Pláně pod Ještědem
Nejezděte do Mnichova, přijďte na Pláně! Další ročník pláňského Oktoberfestu s množstvím piva, jídla a s výstupy skvělých známých i méně známých kapel. Letos zahrají například Laura a její Tygři, Hudba Praha, Party Leaders a mnoho dalších.
 
22. – 23. září – Jablonecké podzimní slavnosti
Největší jablonecké městské slavnosti navazují na tradici výročních jarmarků, povolených roku 1808 císařem Františkem I. u příležitosti povýšení Jablonce na městys. Kromě stylového trhu na Mírovém náměstí se návštěvníci mohou těšit na kulturní program, který bude probíhat v centru města po celý pátek a sobotu.
 
23. září – Oslavy Ještědu
V letošním roce slaví vysílač a horský hotel Ještěd  už 44. výročí od svého otevření. Během oslav si návštěvníci budou moci prohlédnout jindy nepřístupné prostory Ještědu, ale i strojovny kabinové lanovky nebo skokanské můstky. Po celý den bude probíhat bohatý program, příjezd automobilových veteránů, divadelní představení a výtvarná kreativní dílna pro děti, hudební vystoupení, prodej regionálních výrobků a další.
 
23. září – Knížecí lov – zámek Sychrov
Den s luky a lukostřelbou. Můžete se dívat i střílet. Pro všechny děti možnost výstřelů na makety zvířat na dětském okruhu, pro dospělé střelba pod dohledem instruktorů. Opakovaná vystoupení profesionálů s ukázkami středověké, japonské, indiánské a bojové lukostřelby a také prodejní výstava nožů.
 
28. září – Svatováclavské posvícení – Dlaskův statek
Tradiční pořad, připomínající ukončení žní doplní představení nositelů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby, tvůrčí dílny a řemeslnický trh. Jarmark s ukázkami lidových řemesel Pojizeří, folklór i divadlo.
 
28. září – Svatováclavská slavnost – zámek Svijany
Oslava svátku patrona českého piva, spojená s dobovým řemeslným jarmarkem, workshopy pro děti i dospělé, písničkáři, divadelním představením i pivními soutěžemi. Celodenní prohlídky zámku i pivovaru.
 
29. září – 14. říjen Mandava Jazz
22. ročník Mezinárodního jazzového festivalu promění Trojzemí v místo plné fascinujících melodií a setkání mnoha mezinárodních hudebníků a návštěvníků. Každý den jedno místo a jiný interpret. Varnsdorf, Rumburk, Žitava, Grossschönau, Seifhennersdorf....
 
A ještě jedna pozvánka na závěr. Na zámku Hrubá Skála u Turnova probíhá výstava k výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Připomíná nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů. Vidět je zde můžete na vlastní oči ve formě mistrovské repliky. Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské. Kromě klenotů je tu k vidění i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku – např. kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Výstava potrvá do 28. září.

 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou