Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

iHrádecko »

Internetové Hrádecko

 

Výstava železničních modelů a kolejišť v Žitavě

datum zveřejnění: 6.11.2017 zdroj: iHrádecko

 

Tato výstava okouzlí i mamky (vyzkoušeno), natož pak kluky, jejich táty nebo dědečky. Pro děti tu mají připravené schůdky, aby na všechno dobře viděli i úplní špunti. Jenom na ně musíte dávat dobrý pozor, aby okouzleni nespadli do kolejiště.

 

Menší kolejiště je věrným zobrazením vybraných úseků žitavské úzkokolejky. Modeláři jej budují po jednotlivých dílech od roku 1995.

Druhé je naopak dílem fantazie místních modelářů. Našince zahřeje u srdíčka, že se v té fantazii našel kousek i pro sousedy – tedy pro nás. Na jedné straně kolejiště vláčky překročí hranici do české kotliny. Je tu nejen smyšlené nádraží s nápisy v naší mateřštině, mašinky s vagóny, které dobře známe z domácích tratí, ale i spousta jiných milých připomínek blízkosti českého území.

Kolejiště v měřítku HO, tedy 1:87, působí impozantně. Vešlo se na něj snad vše, co si dokážete představit. Veliké hlavní nádraží s točnou, města, větrné elektrárny, vězení, jezero s pravou vodou a funkčním přívozem, v městské části dokonce auta, která jezdí, dávají si přednost na křižovatkách, poslušně zastaví před závorami a pokračují přes přejezd, až když vlak projede. Vše je protkáno hustou sítí tratí, po kterých se prohání zmenšeniny skutečných vlaků. I návštěvníci mohou do tohoto života zasáhnout. Je tu řada tlačítek, kterými rozezvučíte zvony v kostele, rozjedete vlak na vlečce, spustíte míchačku, rozblikáte táborák…

To vše vymysleli, postavili a oživili modeláři z žitavského Zittauer-Modell-Eisenbahn-Club e.V., zkráceně ZiMEC, založeného v roce 1962. Výstavu dotváří řada diorám, menších trojrozměrných modelů skutečných míst. Vitríny na stěnách vám umožní prohlédnout si do posledního detailu modely železničních vozidel, které se na kolejiště už nevešly. Poslední kousky místa v budově zaplňují historické exponáty ze skutečné železnice.

model_zeleznice_zittau_sm.jpg


 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou