Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Naše město »

Pohled do historie »

Příručka Československé republiky - články

 

Volný čas

 

 O tělesnou výchovu a otužení se starají sportovní kluby a tělocvičné spolky. K tomu účelu slouží školní tělocvičny a cvičiště, tělocvična a letní cvičiště spolku "Turnverein" a 2 footballová hřiště. Zvláštní zřetel se bere k vodním sportům, které lze pěstovati v nádherném koupališti, zřízeném r. 1933 městskou správou: lze o něm právem říci, že je nejkrásnější a nejúčelnější plovárnou v severních Čechách. Je 105 m dlouhá, 39 m široká a měří přes 4000 krychlových metrů. Koupaliště je založeno velmi účelně, má betonovou věž pro skokany, 2 pružící třímetrová prkna a jedno pětimetrové prkno tuhé, má 6 startovacích můstků a 6 padesátimetrových závodních tratí, basény pro vodní sporty, pro plavce a pro neplavce a basén pro dítky.


Každoročně se zde pořádají velké mezinárodní plavecké závody. Připojena jsou 2 tenisová hřiště o které pečuje tenisový klub. Mimo to skýtá písková a travnatá pláž a stinná ovocná zahrada příjemné posezení na zotavenou. O pobyt je postaráno dobrým hostincem.

Pěstování zimních sportů leží v rukou hradeckého spolku "Skizunft", který u Krombachu má pod "Vysokým lesem" lyžařskou chatu. Spolek "Turnverein" má taktéž chatu, a to ve Friedrichswaldu u Jablonce.

V městě jsou lidové lázně s vanovými a medicinálními koupelemi. K zotavení slouží nádherné městské sady uprostřed města s hřištěm, zřízeným r. 1920, dále sady ve čtvrti ,.Zlatý vrch" a sady u německé školy. Městské sady jsou zdobeny pomníky Fr. L. Jahna a Waltera von der Vogelweide a je u nich umístěna observatoř německého spolku "Gebirgsverein". Roku 1935 navrtaný pramen v městských sadech má výbornou vodu; používalo se jí již před 100 lety jako výborné stolní vody, protože obsahuje též léčivé látky.

 

 

 

 (20 kB) plovarna (14 kB) plovarna (8 kB)
 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou