Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Naše město »

Pohled do historie »

Příručka Československé republiky - články

 

Turistika

 

Jedním z nejoblíbenějších výletních míst je hrad, zámek a vesnice "Grafenstein" s krásným rybníkem a panským hostincem "Zum Steirerfranzl". Dějinně dá se zámek "Grafenstein" porovnati se zámkem frýdlantským. Je prý z r.1044, kdy stál jako vysoký hrad "Ulsitz". Obsahuje mnoho cenných historických památek, které jsou vystaveny k prohlídce v museu, umístěném v zámku samotném. Majitelkou je po zemřelém panu Fr. Clam-Gallasovi paní Podstatská-Lichtensteinová, kdežto velkostatek patří pp. JUDr. I. a Z. Pourovým.


Dalšími vděčnými výlety jsou letoviska "Spittelgrund" s vrchem "Pfaffensteinem" (569 m), úrtvary skalního divadla "Císařská rokle", letovisko "Finkendorf" a "Schwarzpfütz", Dále krásná chata "Hahnbergbaude", hory "Bäckenhain", "Frauenberg", "Freudenhöh", zříceniny "Roynungen", "Kalkberge", "Eduardsbuche", chata "Rasenbankbaude" a hory "Kohlige" a "Gickelsberg" (566 m).

Romantické údolí Bílého potoka se svými zajímavými skalními útvary skýtá alpinistům hojnou příležitost k horolezectví. Pozoruhodná je též hora "Trögelsberg" se svými zkamenělinami, jakož i hora "Raubschlossberg" a "Švédské šance" u Hrádku n. N. Dále staré opuštěné doly u Gerštorfu a důl "Christian", který je ještě v provozu; leží na žitavské silnici u hranic. Doluje se v něm poměrně "mladé" uhlí, t. zv. "lignitové uhlí hnědé" s dřevěnou strukturou. Návštěvy jsou možné po předběžném ohlášení. 

Nemocným slouží blízké lázně Chotyně se svými prvotřídními sirnatými a železitými prameny, dále rašelinové lázně Opelsdorf v Sasku proti dně a rheumatismu. Velmi pozoruhodné jsou léčebné úspěchy v obojich lázních.

Za hranicemi (je zapotřebí cestovního pasu nebo přestupenky hranic), vyzývají k návštěvě: zříceniny hradu "Karlsfried", hora "Scharfenstein" - malá Matroň Lužických hor - "Skalní ulice", hora "Töpfer", "Vysoký les", "Johannisstein", "Lože" (793 m) a nejvíce bájemi opředená hora "Oybin" se zachovalými zříceninami hradu a kláštera. Lázeňská místa Oybin a Jonsdorf s "Jeptiščinými skalami", jsou vyhledávanými letními sídly, která dosahují ročně statisíců návštěvníků.

 

Grabstejn (31 kB)  (24 kB)  (23 kB)
 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou