Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

Monitor tisku »

Přehled zpráv

 

Lidé volají na policii, bojí se migrantů. Ti ale v kraji nejsou

autor: Mladá fronta Dnes datum zveřejnění: 14.9.2017 zdroj: Tomáš Lánský

 

"Už i na naší Kristýně posedává takováhle skupina cizinců a hlasitě poslouchá domorodou orientální hudbu. Drze pokukuje po ženách a vůbec." S tímhle vzkazem se v létě obrátila zdravotní sestra Lenka Kocianová na starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

 

"Jen se ptám, zdali sem mohou legálně z Německa jezdit a pobývat tu," ptala se na facebooku. Její veřejně položený dotaz vyvolal bouřlivé reakce. Šlo totiž skutečně o turisty z Německa a poklidně zase odjeli.

"Copak jsou uzavřené hranice? Skupinka jak vy jste nazvala cizinců byla dnes u nás na stánku pro zmrzlinu. Přišli, slušně pozdravili česky a slušně odešli. Myslím, že tady na Kristýně se chovají hůř i domácí lidé, než ty co sem přijedou," reagovala na dotaz Ika Veselá.

"Poradil jsem jí, ať v případě podezření, že jde o migranty, kontaktuje policii. Samozřejmě to není ideální řešení, ale jiné neznám, protože kontrolovat ty lidi nikdo jiný nemůže," ozřejmuje starosta Horinka. Zároveň připouští, že volat polici na každého jinak vypadajícího člověka může skončit i pěkným trapasem. "Jako když někdo volal hlídku na tři podobné hochy na Trojzemí a ukázalo se, že jde o indické studenty žitavské vysoké školy," vzpomněl starosta. Hrádek je podle něj malé město a každý, kdo působí odlišně, budí pozornost.

"Já pořád doufám, že to byl ojedinělý případ. Všichni víme, že žádní migranti tady nejsou," dodává Horinka. Policisté přitom také potvrzují, že žádní uprchlíci v Libereckém kraji nepobývají. Přestože mnoho lidí se jich bojí a o jejich přítomnosti jsou přesvědčeni, policisté ujišťují, že Liberecký kraj není jejich cílovou destinací. "Za celou dobu od vypuknutí migrační krize v Evropě jsme u nás zachytili pouhé jednotky imigrantů," ujišťuje šéf krajských policistů v Liberci Vladislav Husák. Šlo o dva Tunisany, kteří v únoru 2016 omylem přejeli německým vlakem až do Hrádku nad Nisou. Žádné další uprchlíky policisté nezachytili. Navzdory tomu musejí policisté odrážet názory, že uprchlíci tu jsou.

"Jistou nervozitu lidí vnímám hlavně na Českolipsku. Budují se tam průmyslové zóny a nabírají se cizinci. Je tam tisícovka Mongolů, objevují se i další legální pracovníci z Nepálu. Nevnímáme je jako rizikové," zdůraznil Husák. Lidé prý volají policisty nejčastěji k cizincům, kteří studují na Technické univerzitě Liberec. "Studuje jich tam hodně, takže mnozí pod tíhou událostí ve světě vyhodnotí, že jsou to uprchlíci. Ale oni jsou tu legálně, studují nebo pracují," vyzdvihl policejní ředitel.

Podobný případ se stal loni v Turnově. Místní občan tam vyfotografoval skupinku cizinců na náměstí Českého ráje a pod dojmem, že jde o uprchlíky, burcoval lidi k založení domobrany. "Tři imigranti neboli čmoudi spatřeni na náměstí. Prosím o monitoring," vyzýval uživatel s přezdívkou Jack Daniel. Jeho slova vyvolala ve městě pozdvižení a stovky pisatelů jeho výzvu zavrhly. Uprchlíci ve skutečnosti byli Bulhaři najatí na práci v nedalekém Žernově. Nutno pisateli připočíst ke cti, že se poté omluvil veřejnosti a osobně i starostovi Turnova za to, že vyvolával paniku.

 

 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou