Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

Monitor tisku »

Přehled zpráv

 

Po "vampýrovi" objevili v Hrádku další kostru

autor: Mladá fronta Dnes datum zveřejnění: 14.9.2017 zdroj: (jan)

 

Už v minulosti překvapil Hrádek nad Nisou pozoruhodnými archeologickými nálezy. Vévodila jim tajemná kostra muže pohřbeného před šesti sty lety po vampýřím způsobu tváří k zemi. Zajímavé věci se objevily i nyní, v souvislosti s archeologickým průzkumem, jenž předchází stavbě nové městské bibliotéky.

 

"Dlouhodobě chceme knihovnu dostat víc do centra, tak aby byla blíž k lidem. Před časem jsme za tím účelem koupili stodolu, která přiléhá k multifunkčnímu centru Brána Trojzemí," popsal starosta Hrádku Josef Horinka.

Součástí takové stavby, hlavně v centru města, je archeologický průzkum. "Ten jsme si po dohodě s libereckým Severočeským muzeem objednali. Díky němu se odkryly základy původní hřbitovní zdi. Areál kolem kostela byl totiž dřív mnohem rozlehlejší a sahal od něj o něco níže směrem k náměstí. Onu část zdi bychom rádi přiznali a někde pod sklem ji ukázali," vyprávěl Horinka. Kromě dalších artefaktů se objevila také asi tři a půl metru hluboká jáma; mohla být jakýmsi pokusem o vykopání studny. "Nalezla se i lidská kostra, dochovaná v celkem ucházejícím stavu. Leží břichem dolů," popsal Horinka. "Na rozdíl od kostry vampýra Tobiáše ale tato ležela v prostoru hřbitova a hlavu měla položenou na levou tvář. Jaký význam měl takový pohřeb, netušíme. Nyní se domlouváme s archeologem Petrem Brestovanským ze Severočeského muzea, jak s nálezy, které pocházejí ze čtrnáctého až patnáctého století, dál naložit. Bude se přesněji určovat, z jaké jsou doby. Ostatky pak po náležitém zdokumentování necháme na svém místě, tam, kde jsou. Nebudeme s nimi hýbat, exhumovat je, nic takového," prohlásil starosta.

Knihovna by měla být postavena v příštím roce. "Už je projekt, máme stavební povolení, probíhá výběrové řízení na stavební firmu a v rozpočtu jsou na to peníze. Stavíme za své peníze, bez dotací. Náklady činí zatím dvacet milionů, ale věřím, že se nám částku podaří ještě snížit," řekl Horinka.

Bibliotéka se po dokončení přestěhuje ze Schubertovy vily ve Václavské ulici. "V ní vznikne komunitní centrum, jež nabídne prostor pro neziskové organizace. Třeba Ostrov života, zástupci romské komunity, Advaita či Člověk v tísni. Tyto organizace jsou nyní rozesety po celém městě, takže takhle budou pod jednou střechou," uzavřel Horinka.

 

 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou