Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Naše město »

Město v obrazech »

Obrazem

 

Spolupráce škol v Trojzemí

autor: Roman Sedláček datum zveřejnění: 26.3.2015 zdroj: Hrádek nad Nisou - obrazem

 

Paní učitelka Ryšánková působí na Základní škole Lidická v Hrádku nad Nisou. Řadu let provází své děti nejen školní výukou. Bezprostřední blízkost hranic s Polskem a Německem už jí před řadou let přesvědčila o tom, že vzbudit v dětech zájem o život našich sousedů, snahu naučit se cizím jazykům a za hranicemi nacházet i nové přátele, je neméně důležité, jako naučit je matematice.

 

Její 4.B spolupracuje s podobně starými dětmi ze škol v Žitavě a Bogatyni. Každá ze škol připravuje každoročně dvě akce, na kterých se spolu setkávají žáci ze všech tří zemí z Trojzemí. Poznávají zvyky svých sousedů, seznamují se se zajímavými lidmi a místy, společně něco kutí nebo soutěží.

Poslední setkání proběhlo v předvelikonočním čase v Domě dětí Drak, který často poskytuje podobným akcím zázemí i aktivní pomoc "Dračic" - jeho pracovnic. Mezi pletením pomlázek mi žitavská děvčátka prozradila, že některé české děti se s nimi už domluví v němčině. Mezi dospělými byla naopak asistentka působící na škole v Žitavě, která pomáhá německé děti učit češtinu. To přece není špatné. 

Atmosféru setkání v Domě dětí Drak vám přiblíží pár fotografií a o spolupráci škol se můžete dozvědět více z rozhovoru s paní učitelkou Mgr. Janou Ryšánkovou.


 

 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou