Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Naše město »

Město v obrazech »

Obrazem

 

Oslava vzniku samostatného československého státu v Hrádku nad Nisou

autor: Mgr. Vít Štrupl datum zveřejnění: 31.10.2016 zdroj: Hrádek nad Nisou - obrazem

 

Vznik samostatného československého státu si v Hrádku připomínáme v parku před Základní školou Lidická. Před tradičním proslovem a položením květin starosta města Josef Horinka přivítal kromě dalších přítomných dva hosty z Lidic: Antonína Nešpora, předsedu Občanského spolku Lidice, a Miroslava Kalibu, předsedu Spolku pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného.

 

Antonínu Nešporovi se před lety podařilo prokázat, že jediný ovocný strom, který dnes roste na místě vypálených Lidic, je němým svědkem tragických událostí z roku 1942. Hrušeň tehdy přišla při demolici kostela o korunu, takže nepovšimnuta ušla ničení ostatních stromů. Znovu obrazila a v roce 2012 z ní byl vypěstován první štěp. Od té doby jsou po republice vysazovány další a další potomci památné Lidické hrušně. 28. října 2016 byl v Hrádku nad Nisou, jakožto 17. českém městě, vysazen štěp Lidické hrušně – symbolicky v zahradě ZŠ Lidická, nedaleko pamětní desky připomínající vyhlazení Lidic.
 
Oslava státního svátku pokračovala prohlídkou nové služebny hrádecké městské policie. V 17 h začalo v obřadní síni hrádecké radnice tradiční předávání Cen města Hrádek nad Nisou. Letos si cenu převzali Luděk Vele, sólista Opery Národního divadla v Praze, který se zasloužil o záchranu hradu Grabštejn a hrádečtí jej mohou prakticky každý rok slyšet v obou hrádeckých kostelech v období vánočních svátků a dále Jan Krečman, úspěšný automobilový závodník a pořadatel Rallye Lužické hory.

 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou