Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Naše město »

Město v obrazech »

Obrazem

 

Sokol nad hrádeckými střechami

autor: Roman Sedláček datum zveřejnění: 21.4.2017 zdroj: iHrádecko

 

Sokol, který jako druh z naší volné přírody před lety skoro zcela vymizel, se dnes na rukavici sokolníka Saši Vrágy vrací do Hrádku nad Nisou, aby pomohl s vytlačení holubů z centra města.

 

Po loňských pokusech holuby odchytávat a následně usmrcovat prostřednictvím plynu jich z okolí radnice moc neubylo. Změnit by to mohla už pouhá přítomnost jejich úhlavního nepřítele nad hrádeckými střechami.

Sám sokol holuba ve městě uloví jen zřídka a podle slov sokolníka to ani není účelem. Stačí však pravidelná přítomnost jeho siluety na nebi a holubi zneklidní. Taková místa si následně nevybírají pro hnízdění a časem raději lokalitu opouštějí. Sokol se pak v takových místech může objevovat méně často – jen preventivně.

Za velký úspěch považuje Saša poměrně rychlé vytlačení holubů z areálu liberecké nemocnice. Místo bylo pro tento druh biologické ochrany příznivé a holubi vymizeli během jediného měsíce od chvíle, kdy se v nemocnici se svými dravci poprvé objevil. Ne všude to jde stejně rychle, je však jen otázkou času, kdy tato strategie spolehlivě dosáhne svého cíle.

Nám kolemjdoucím navíc nabízí přímo ve městě možnost sletovat vzácného dravce a jeho letecké kousky.

 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou