Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Naše město »

Město v obrazech »

Obrazem

 

V Hrádku nad Nisou se bilancovalo

autor: Mgr. Vít Štrupl, audio Roman Sedláček datum zveřejnění: 9.2.2018 zdroj: Hrádek nad Nisou - obrazem

 

V sobotu 3. února proběhl v Hrádku nad Nisou už 16. Společenský večer města. Pozvání starosty města Josefa Horinky a místostarosty Pavla Farského přijali nejen radní a zastupitelé, ale i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, bývalý primátor partnerské Žitavy Arndt Voigt, současný primátor Thomas Zenker, zástupci příspěvkových organizací města a zástupci spolků.

 

Součástí Společenského večera města je každoročně ohlédnutí za uplynulými 12 měsíci ve městě a také představení toho, co město čeká v roce aktuálním. V Hrádku nad Nisou to letos bude například výstavba nové městské knihovny nebo zahájení rekonstrukce kulturní památky Schubertova vila. Dojde ale i na kompletní rekonstrukce několika ulic, výměnou oken bude pokračovat postupná rekonstrukce další kulturní památky – kulturního domu Beseda. V současnosti se již buduje nové sociální zázemí Besedy a staví se také u MŠ Liberecká, kde bude od září otevřena tzv. dětská skupina.

V rámci Společenského večera jsou také předávány Ceny starosty města a ceny Sportovec roku. Cena starosty města každoročně směřuje k lidem, kteří svými mimořádnými aktivitami přispěli ke zlepšení života ve městě nebo, jako v loňském roce, k jeho reprezentaci.
Letos starosta Josef Horinka ocenil obnovení dětského volejbalového oddílu, tvorbu videoreportáží z dění ve městě, nebo autory nové knihy Hrádek nad Nisou – vyprávění o městě a lidech.

Cenu pro sportovce roku město vždy uděluje nejen dospělým sportovcům, ale také některému z juniorů. Letos tak dostala cenu mladá snowboardistka, mimořádně úspěšná chovatelka psů nebo triatlonista, který během roku dokázal svým nasazením uspět i mezi ostřílenými závodníky.
 
 
Cena starosty města Hrádek nad Nisou
 
Jaroslav Jiránek
Jaroslav Jiránek převzal ocenění za iniciování vzniku dětského oddílu volejbalu v Hrádku nad Nisou a za následné vedení tohoto oddílu, zajištění tréninků pro děti a mládež, organizaci turnajů v České republice i Německu a dalších doprovodných akcí.
 
Roman Sedláček
Roman Sedláček je od roku 2000, tedy od samotného počátku, tvůrcem hrádeckých internetových stránek. Už 18. rokem se tedy podílí na mediálním obrazu města. V roce 2014 založil obrazovou kroniku města, tvořenou fotografiemi z akcí ve městě. Tu příležitostně doplňoval videoprezentacemi. Další milník v prezentaci města nastal v loňském roce, kdy Roman Sedláček začal tvořit pravidelné videoreportáže a jejich shrnutí v podobě Hrádeckých zastavení. Hrádecká zastavení dnes můžete vidět v kině před projekcí filmů, na hrádeckém YouTube kanálu a nejnověji v regionální televizi RTM. V loňském roce se Roman Sedláček podílel také na vytvoření virtuálního průvodce městem a okolím, který je součástí hrádecké internetové prezentace.
 
Marek Řeháček a Petr Ferdyš Polda
Oba autoři se v hrádku nad Nisou představili poprvé v roce 1995 brožurou Hrádek nad Nisou – obrázky z minulosti. Po ní následovala brožura Hrádecko – kraj skal, pelyňku a větrných mlýnů. V roce 1998 oba autoři začali tvořit přílohu Hrádecka věnovanou městu, jeho okrajovým částem a okolní krajině. Nejen obyvatelům města začali zpřístupňovat zapomenutou historii města. Přílohy Hrádecka vyústily v roce 2001 ve vydání knihy Hrádecko – krajina na Nise. Ta byla po několika letech vyprodána. V loňském roce, k příležitosti 730 let od první písemné zmínky o městě, připravili oba autoři, kteří tvoří nerozlučnou dvojici zcela novou knihu Hrádecko – vyprávění o městě a lidech. Je to dosud nejrozsáhlejší kniha, jakou kdy vytvořili. 432 stran textů, obrázků, fotografií, reprodukcí dokumentů. A Hrádek nad Nisou se díky oběma autorům může chlubit knihou, jakou města podobné velikosti běžně nemívají.
 
 
Sportovec roku
 
Jana Janosiková-Bielská
Jana Janosiková-Bielská se věnuje chovu společenských psů, konkrétně Boloňských psíků. Cenu starosty města dostává za vynikající výsledky, kterých dosahuje na výstavách i jako chovatel v celoevropském měřítku. Baira, Baxy i Birdie mají titul Mezinárodních šampionek, jsou mnohonásobnými šampionkami doma i v zahraničí. Fenka Baira je v rámci plemene světový vítěz v kategorii veterán a zároveň nejlepší fena na světě mezi boloňáčky. Paní Janosiková-Bielská je nejúspěšnějším vystavovatelem let 2011, 2015, 2016, 2017 v Moravskoslezském klubu boloňských a maltézských psíků.
 
Lucie Kořínková
Lucka Kořínková se začala snowboardingu věnovat závodně minulou zimní sezónu, kdy se stala členem snowboardového oddílu Snowbeasts. Za tuto krátkou dobu však stihla udělat velký kus práce.
Na Mistrovství České republiky ve snowboardcrossu obsadila 3. místo a celkové 3. místo si vyjela i v sérii závodů Českého poháru. V letošním roce se jí dařilo především ve slalomu, kdy se v závodě Českého poháru umístila rovněž na třetím místě. Díky její pohodové povaze, vytrvalosti a podpoře rodiny se z třetích míst stanou určitě brzy místa první.
 
Tomáš Strnad
Tomáš se začal vytrvalostním sportům věnovat v roce 2016. Tehdy absolvoval svoje první závody, kterými bylo hrádecké Bike Babí léto a Hrádecký triatlon. Na podzim se stal členem nově vzniklého týmu KSM Hrádek, za který během roku 2017 dokončil 25 závodů. V 17 případech stál na stupních vítězů, stal se vicemistrem Libereckého kraje v terénním triatlonu, celkovým vítězem běžeckého seriálu Liberecká pětka, zvítězil na triatlonu Hornettlon. Během jednoho roku udělal díky svému nasazení a vůli obrovský výkonnostní posun. Vloni na podzim přestoupil Tomáš do hrádeckého Multisport teamu, kde pod vedením zkušeného několikanásobného mistra republiky Pavla Jindry jistě dosáhne v triatlonu dalších úspěchů.


Audio záznamy ze slavnostního večera:
Presentace událostí a rozvoje města Hrádek nad Nisou v roce 2017 s výhledem do budoucna
Předání Cen starosty města a ceny Sportovec roku


 

 
 
            © 2000-2018 Město Hrádek nad Nisou