Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Naše město »

Město v obrazech »

Obrazem

 

Narozeninový večer v Chrámu Pokoje

autor: Mgr. Vít Štrupl datum zveřejnění: 29.10.2018 zdroj: Hrádek nad Nisou - obrazem

 

V Hrádku nad Nisou jsme si vznik samostatného Československa připomínali ve dvou dnech. Už v sobotu se v Chrámu Pokoje konal narozeninový večer, který se nesl, jak jinak, ve znamení stovek.

 

Představena při něm byla výstava 100 okamžiků – 100 chvil, která ve snímcích a v textech připomíná nejzajímavější okamžiky z uplynulého století ve městě. Jeden z okamžiků – požár radnice v roce 1982 – ztvárnilo v krátké scénce několik maminek se svými dětmi. Scénka zažila svoji reprízu po 16 letech, jen dnešní maminky ji tehdy hrály jako žákyně základní školy. 100 listů zavěšených na strom zase představuje stovku přání od obyvatel města do dalšího století.

Hlavním řečníkem večera byl hejtman Libereckého kraje a člen zastupitelstva města Martin Půta. Připomněl složitou historii našeho regionu v uplynulém století. Celý projev najdete na internetových stránkách města.
Celý večer doprovázel hudbou Chrámový sbor od sv. Bartoloměje a Hrádecké klarinetové kvarteto pod vedením p. Luboše Lachmana.

V závěru večera byla představena Truhla století, do které je možné ještě do konce roku v informačním centru ukládat předměty, připomínající naši současnost. Po té bude truhla uzavřena a uschována. A otevřena by měla být až za dalších sto let. První předměty už do ní byly vloženy.

Nechyběl ani narozeninový dort se stovkou svíček. Večer uzavřelo požehnání městu a jeho obyvatelům.
V následujícím týdnu bude výstava 100 okamžiků – 100 chvil přestěhována do Brány Trojzemí, kde bude doplněna o několik dalších exponátů. Bude tedy možné si ji v klidu přijít prohlédnout.

Na přípravě večera a výstavy se podílela řada obyvatel města, poděkování patří především ThMgr. Hedvice Zimmermannové, která s myšlenkou večera přišla a spolu s Kabinetem Trojzemí jej připravovala. Na přípravě výstavy se podíleli Helena Svobodová, Roman Sedláček a Vít Štrupl.

 

 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou