Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

Monitor tisku »

Přehled zpráv

 

Žitava uvadá, spasit ji mají i Češi. V Sasku už kupují byty   

autor: Martin Trdla datum zveřejnění: 15.3.2017 zdroj: Mladá fronta Dnes

 

Město na hranicích chce být atraktivnějším místem pro Čechy z Liberce a okolí

 

LIBEREC, SASKO Před rokem 1990 byla Žitava významným průmyslovým centrem východního bloku. Žilo zde takřka 47 tisíc obyvatel, fungovala tu řada továren, v okolí města se těžilo hnědé uhlí. Po pádu železné opony odešlo z města vzdáleného přibližně třicet kilometrů od Liberce na dvacet tisíc obyvatel do západní části Německa, továrny zkrachovaly, doly se zavřely. Dnes tu žije přibližně 26 tisíc obyvatel. Žitava skomírá a chce se zase dostat zpět mezi významná města Saska. Pomoci ji mají Liberečané, ale i Chrastavané či obyvatelé Hrádku nad Nisou.

Žitava společně s Libercem a Euroregionem Nisa dostala dotaci přibližně 200 tisíc euro (5,4 milionů korun) na speciální projekt. Města si budou například posílat své úředníky na stáže a různé workshopy a budou se zpracovávat rozličné statistiky, které mají pak pomoci rozvoji celého příhraničního regionu. Výsledkem může být třeba to, že Češi by mohli své děti posílat do žitavských škol, nebo na místní univerzitu. Na české straně hranice by se pak naopak mohla vyučovat němčina.

Již dnes mají Češi o Žitavu zájem. Nejenže sem houfně jezdí za nákupy do místních supermarketů, ale skupují tu i opuštěné domy a byty. "Jezdí sem mnoho Čechů za prací, velký počet Čechů zase u nás kupuje nemovitosti a jsou velmi aktivní. Máme několik pozitivních příkladů, kdy Češi koupili nějaký zanedbaný dům a celý ho zrekonstruovali. Stále tady ale žije nízký počet Čechů, je jich asi jen 150," uvedl včera v Liberci žitavský primátor Thomas Zenker. Ten dodal, že ale rozhodně nechce projekt prezentovat tak, že by Žitava Liberci chtěla odsát obyvatele. Spíše by ji měli oživit. "Chceme si vyměnit zkušenosti, nápady. Spolupracovat v co nejvíce oblastech," doplnil Zenker.

Tajemník Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník říká, že Žitava může být pro Čechy z pohraničí atraktivní i nabídkou pracovních míst ohodnocených mnohem vyšší mzdou než v Česku. "Už jsme začali zpracovávat nějaké statistiky. Začali jsme srovnáním mezd. U nás je průměrný výdělek asi tisíc euro, kdežto v Německu je tomu asi 2700 euro. U nás je nezaměstnanost kolem osmi procent. U sousedů mezi patnácti až sedmnácti procenty," vypočítal Zámečník.

O nových továrnách v nedalekém Sasku hovořil nedávno i předseda Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji Milan Šubrt. "Mám informace, že v Žitavě vznikají dvě firmy, jedna z nich je textilka, a už se začínají pídit po našich zaměstnancích. Vím už o případech, kdy lidé tady dávají výpověď a raději budou dojíždět do blízkého Saska. Je tam prostě více peněz. U nás si člověk vydělá nějakých 25 tisíc korun, Němci ale nabízejí nástupní mzdu 42 tisíc korun," řekl Šubrt.

Podle Zámečníka dostala Žitava status venkovské oblasti, ale chce se vrátit mezi větší sídla. Díky tomu pak totiž lépe dosáhne na nejrůznější dotace z Berlína. "Chtějí jít cestou spolupráce s Čechy. Ukázat, že sem jezdíme za prací, nakupujeme tu, studují tady naše děti, že jsou součástí nějakého většího území, okolí," popsal Zámečník.
První workshopy a stáže mezi Žitavou, Libercem, Hrádkem a Chrastavou se uskuteční již v dubnu a květnu. První výstupy z projektu mají přijít v roce 2018.

 

 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou