Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Zprávy »

Monitor tisku »

Přehled zpráv

 

Firmy bojují o lidi. Továrna na pleny jich teď shání sedmdesát

autor: Mladá fronta Dnes datum zveřejnění: 16.10.2017 zdroj: Miloslav Lubas

 

Továrny v Libereckém kraji zápolí často s nedostatkem zaměstnanců. Těžký úkol sehnat je má před sebou i Drylock, továrna na dětské pleny v pohraničním Hrádku nad Nisou.

 

HRÁDEK NAD NISOU Strmě roste hrádecká firma Drylock, odkud pocházejí dětské pleny. Během hospodářské konjunktury pro ni ale není jednoduché získat další dělníky -podobně jako pro ostatní průmyslové závody.

Ještě před pěti lety měl Drylock 155 zaměstnanců, zatímco nyní 370. V roce 2012 vyrobil Drylock 433 tisíc plen denně, teď jsou jich tři miliony. Firma v současné době přistavuje nové provozy a hledá dalších 70 lidí.
"V příštím půlroce bychom měli nabrat zaměstnance především do výroby," říká vedoucí personálního oddělení hrádeckého Drylocku Ondřej Kout. "Potřebujeme hlavně seřizovače, baliče a řidiče vysokozdvižných vozíků."
Starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka považuje Drylock za továrnu, jež přispívá k rozvoji Hrádku a s městem dobře spolupracuje.
"V sousedství Drylocku stojí ještě dvě další továrny. V každé z nich pracuje okolo pěti set lidí. Díky nim se v Hrádku zvyšuje poptávka po bydlení," prohlašuje Horinka. "Pro Drylock i pro ostatní firmy je teď problémem číslo jedna sehnat lidi a držím jim palce. Nedostatek zaměstnanců se projevuje i na našem městském úřadu, kde nám dělá problém získat referenta."


Továrna se za pět let rozrostla více než dvojnásobně


Hrádecká továrna Drylocku, světově známého producenta dětských plen a hygienických potřeb, se za uplynulých pět let rozrostla z 15 tisíc metrů čtverečných na 40 tisíc. Počet výrobních linek stoupl ze tří na dvanáct.
Podle Milana Šubrta, předsedy Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji, trápí obrovský nedostatek pracovních sil většinu českých továren.
"Drylock patří mezi dobré firmy. Chystám se tam na jednání a rád bych jim pomohl zajistit nové zaměstnance. Aby je ale Drylock získal, musí přitlačit na mzdách," tvrdí Šubrt. "Lidé si v současné době vybírají mezi mnoha firmami. Nejvíce je samozřejmě zajímá, kolik peněz dostanou a jaké jim zaměstnavatelé nabízejí výhody."
Šubrt dodává, že zaměstnanci slyší například na delší dovolenou, penzijní pojištění, na stravenky nebo příplatky na cestu do práce.
Drylock láká právě na pětitýdenní dovolenou a stravenky. Nabízí rovněž třináctý plat, výraznou slevu pro zaměstnance na dětské pleny a další firemní výrobky. Pořádá společenské akce pro rodiny svých pracovníků. Drylock získal v letech 2013, 2016 a 2017 ocenění v soutěži Zaměstnavatel regionu.
"Dnes je těžké sehnat lidi téměř na jakékoliv pozice. Za naši velkou výhodu považujeme moderní klimatizované haly, což lidé oceňují především v horkých letních měsících. Investice do klimatizace byla obrovská, ale pro našeho majitele klíčová. Pracovat ve čtyřiceti stupních není důstojné," podotýká Kout. "Smlouvy se všemi zaměstnanci uzavíráme na dobu neurčitou a napřímo, nikdy přes agenturu. Naše platové podmínky jsou srovnatelné s jinými výrobními závody na Liberecku."
Šubrt odhaduje průměrné mzdy v továrnách na severu Čech na 28 až 30 tisíc korun. "Ale lidé v dělnických profesích tolik peněz většinou nemají," upozorňuje Šubrt.
Drylock nezaměstnává v Hrádku žádné cizince, s výjimkou těch, kteří mají v Česku trvalý nebo dlouhodobý pobyt.


Firma vychází vstříc i absolventům

Ve snaze nabrat nové lidi vychází Drylock vstříc také absolventům. "Netrváme na tom, aby měli praxi. Víme, jaké je to pro ně v dnešní době složité," vysvětluje Kout. "Stačí chuť pracovat a rozvíjet se a my jim už vytvoříme podmínky, aby se všemu naučili. "Velmi rychle se u nás zapracuje balič. Odborným referentům to trvá přibližně rok až dva."
Firma nabízí studentům stáže, brigády a exkurze. Chodí do ní hlavně studenti z libereckých a varnsdorfských středních škol - jak z průmyslovek, tak z gymnázia. V létě brigádničilo v továrně zhruba 30 studentů.
"Brigádníky u nás ale máme celý rok a někteří u nás po ukončení studií zůstanou jako zaměstnanci na hlavní pracovní poměr," podotýká Kout. Dodává, že vzhledem k velkému a rychlému rozvoji firmy, se před novými zaměstnanci otevírá velmi vysoká šance na kariérní postup.

 

 
 
            © 2000-2019 Město Hrádek nad Nisou