Na výstavě o vampýrovi a jeho době bude řada unikátů
Unikátní objev, kosterní pozůstatky záhadně pohřbeného muže z Kostelní ulice, byl téměř dva roky skryt před zraky veřejnosti. Za tu dobu byly provedeny mnohé expertízy, takže dnes můžeme směle mluvit o nejprobádanějších ostatcích v České republice. Zároveň byla přichystána výstava, kde vampýr Tobiáš, jak byl muž nazván, našel důstojné místo. Výstava nazvaná Vampýr Tobiáš – putování prostorem a časem bude otevřena 23. ledna v 17 h.
Nález je opředený záhadami díky nepietnímu způsobu pohřbu. V poloze na břiše, mimo prostory hřbitova, pouhých 20 cm pod povrchem ulice. U hlavy a nohou kameny, pravou ruku sevřenou v pěst. U lokte levé ruky 4 stříbrné pražské groše, což nebyl zrovna malý obnos. Proč byl muž takto pohřben? Důvodů mohlo být několik. Který je ten správný, to se můžeme jen domnívat. Každopádně, o důvodech, proč byl Tobiáš takto pochován, proč se mu vlastně říká Tobiáš a co vše se o něm podařilo zjistit, je velká část výstavy.
Díky nalezeným pražským grošům víme, že Tobiáš žil někdy v druhé třetině 14. století. Nejstarší nález z Hrádku nad Nisou, unikátní trám z dřevěné stavby, je z let 1219–1235. Další nalezená obydlí jsou ze 14.–15. století. Z toho důvodu je celá expozice věnována právě tomuto období. K vidění budou ukázky práce hrnčíře, kováře, návštěvníci uvidí, čím pracoval tesař ve 14. století, jaké nástroje používali horníci.
Třetím vystaveným unikátem budou dřevěné předměty denní potřeby. Dřevo bylo nejdostupnějším materiálem, dá se říci, že většina používaných předmětů byla za dřeva. Do dnešních dnů však tyto předměty většinou podlehly zkáze. Do expozice v Hrádku se ale podařilo získat 12 předmětů zapůjčených ze Západočeského muzea v Plzni. Jsou mezi nimi například misky, lžíce nebo poklička. Veřejnost je v Hrádku nad Nisou uvidí vůbec poprvé.
Posledním tématem, kterému je výstava věnována, jsou cesty. Těch se v Hrádku nad Nisou našlo několik. Přes sousední město Žitava vedla stará obchodní stezka z Prahy do Drážďan. Na výstavě uvidíte kromě jiného podkovy ze středověké haťové stezky, která byla nalezena v Husově ulici, ale také poklad. Stříbrné mince z první poloviny 14. století do výstavy zapůjčila spolu s dalšími exponáty Městská muzea Žitava.
Celá expozice vznikala v rámci projektu Vzpomínka na společnou budoucnost – Koordinační a výstavní centrum oblasti muzeí Trojzemí CZ–D–PL. Partnerem Hrádku nad Nisou bylo město Žitava, konkrétně Městská muzea Zittau. Celá výstava je připravena v českém a německém jazyce.
Publikováno dne: 30.12.2011