Klášterní dvůr Žitava, hrobka Curt
Půdorysem největší hrobka z celého hřbitova se nachází vpravo od vchodu z budovy muzea, na východní straně hřbitovního dvora. Postavena byla v roce 1687 pro varhaníka Johanna Curta z vedle stojícího klášterního kostela.
Později, v roce 1719, ji koupil obchodník se lnem Johann Christian Meyer, který ji nechal výrazně přestavět. Meyer zemřel až v roce 1738, jeho paní v roce 1745, ale jejich náhrobky nejsou dochovány. Hrobka změnila ještě vícekrát majitele a dodnes obsahuje řadu náhrobků, ať již vytvořených přímo pro dané prostory, nebo těch, které byly do rozměrných prostor umístěny dodatečně.
Průčelí hrobky je rozčleněno do tří polí neboli os. Čelní stranu pak netvoří souvislá stěna s portálem, ale je nesena na třech pilířích, v přední části přecházejících do vystupujících pilastrů. Pilíře jsou v horní části spojeny zaklenutím obloukovou klenbou, ve středním, o něco širším poli pak lehce stlačenou tak, aby vrcholy klenby i patky klenby začínaly vždy ve stejné výšce. Mezi klenbami a římsou pak vznikají trojúhelníkové plochy, kterým říkáme cvikly. Ty tvoří největší a nejpříhodnější část fasády pro výzdobu. Na cviklech kameník vytesal nejrůznější rostlinné motivy, umně splétané do nejrůznějších obrazců. Jedinou jednotnou plochou pro výzdobu pak tvoří pás mezi jednotlivými prvky římsy, kterému se říká vlys. Ten je zdoben dlouhým nápisem, zčásti již působením věků a hlavně povětrnosti poškozeným a hůře čitelným. Vstup do hrobky je chráněn kovanými mřížemi, v čelní straně působících spíš dojmem nevysokého, kovaného plůtku. Také pravá boční strana hrobky je tvořena pouze krajními sloupy zaklenutými do brány či portálu, chráněného tentokrát vysokou kovářsky zpracovanou mříží. Architektura hrobky, nesená ze dvou stran sloupovím, pak dává celému prostoru obzvláštní lehkost a vzdušnost, kterou tato, v měřítku k ostatním hrobkám, impozantní stavba přenáší do vnímání celého prostoru dvora.
Poloha: Žitava, parcela č. 483/a, klášterní dvůr Františkánského kláštera
Anotace: Hrobka stojí ve východní frontě ohradní zdi klášterního dvora v areálu bývalého Františkánského kláštera v Žitavě. Byla postavena v roce 1687 a výrazně přestavěna po roce 1719. Hrobka nese jméno Johanna Curta.
Popis: Průčelí hrobky je rozčleněno do tří polí neboli os. Čelní stranu pak netvoří souvislá stěna s portálem, ale je tvořena arkádou se třemi oblouky nesenými pilíři s vystupujícími pilastry. Pilíře jsou v horní části zaklenuty obloukovou klenbou, ve středním, o něco širším poli pak lehce stlačenou tak, aby vrcholy klenby i patky klenby začínaly vždy ve stejné výšce. Mezi klenbami a římsou pak vznikají trojúhelníkové plochy, cvikly. Ty tvoří největší část fasády příhodnou pro výzdobu. Na cviklech kameník vytesal nejrůznější rostlinné motivy, umně splétané do nejrůznějších obrazců. Jednotnou plochu pro výzdobu tvoří vlys, dekorativní pás mezi architrávem a korunní římsou. Ten je zdoben dlouhým nápisem, zčásti již působením věků a hlavně povětrnosti poškozeným a hůře čitelným. Vstup do hrobky je chráněn kovanými mřížemi, v čelní straně působících spíš dojmem nevysokého, kovaného plůtku. Také pravá boční strana hrobky je tvořena pouze krajními sloupy zaklenutými do brány či portálu, chráněného vysokou kovářsky zpracovanou mříží. Tato mříž na starších vyobrazeních chybí, byla zde dle dokumentace podobná mříž - plůtek, jako na východním průčelí. Architektura kaple, nesená ze dvou stran - průčelí sloupovím pak dává celému prostoru obzvláštní lehkost a vzdušnost, kterou tato v měřítku k ostatním hrobkám impozantní stavba přenáší do vnímání celého prostoru dvora.
Hrobka je vystavěna na obdélném půdorysu. Průčelí je vystavěno jako tříosé o délce 200/225/200 cm, hloubka 300 cm. Výška korunní římsy nad patou hrobky je jednotná pro celou východní řadu hrobky, a to 380 cm.
Dějiny: Hrobka byla vystavěna v roce 1687 varhaníkem z Klášterního kostela Johannem Curtem (+ 1692). Hrobku výrazně přestavěl Johann Christian Meyer, který hrobku zakoupil roku 1719. Meyer zemřel roku 1738, jeho žena 1745. Dalšími vlastníky byli od roku 1836 kame
Materiály: pískovec; zdivo; ocel
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999997559