Na tomto výletu kolem Trojzemí projedeme Česko, Německo i Polsko. Pro jistotu si proto s sebou nezapomeňte vzít osobní doklady. Svezeme se podél obou řek, Nisy i Mandavy, a podíváme se na vodní nádrže vzniklé zaplavením bývalých povrchových dolů.
Vyjížďku zahájíme v Hrádku nad Nisou na parkovišti na severním okraji Kristýny. Tu objedeme po cyklostezce po západním břehu. V teplejších letních dnech se můžeme před nebo po cestě vykoupat. Musíme však počítat s tím, že soukromí si tu užijí hlavně otužilci mimo hlavní sezónu. Na jižním okraji jezera roste několik mohutných staletých dubů, u kterých stojí za to se zastavit.
Po mostě na Lidické ulici přejedeme řeku Nisu. Její koryto je zde silně zregulované a má typický lichoběžníkový průřez. Mírné plynulé zatáčky zrychlují odtok vody a tím snižují ohrožení Hrádku nad Nisou povodněmi. V konečném důsledku posouvají problém s případnou záplavou dále po proudu. Široké terasy na obou březích byly v minulosti silně zarostlé invazními křídlatkami. Ty se podařilo vyhubit a díky usilovné práci správce toku jsou břehy nyní nezarostlé.
Vydáme se směrem ke státní hranici a hned za hraničním přechodem v Hartavě zabočíme doleva na cyklostezku směrem na Eichgraben. Dáme pozor při přejezdu hlavní silnice a po turistické cestě Oberlausitzer Bergweg dojedeme do Eichgrabenu. Pokračujeme směrem na Lückendorf. Na konci obce se odpojíme doprava na cyklostezku vědoucí směrem na Olbersdorf. Po 1 500 m odbočíme po cyklostezce MTB XTERRA na sever (zase doprava :-)).
U mohutné Napoleonovy lípy obehnané kolem dokola lavičkou odbočíme vlevo a projedeme kolem usedlosti Uhrenhof, známé díky nejbohatší sbírce elektrických věžních a domovních hodin v Sasku. Sbírka je otevřena celoročně a u pana domácího je možné si objednat profesionálně vedenou exkurzi.
Po cyklostezce projedeme Olbersdorf a zamíříme na sever k Olbersdorfskému jezeru. Objedeme ho z východní strany. Za zastávku určitě stojí Kostelní vrch (Kirchberg), kde stál od konce 19. století kostel. Ten byl kvůli plánované těžbě hnědého uhlí rozebrán. Hříčkou osudu byla nakonec těžba ukončena dříve, než došla k tomuto místu. Bývalý kostel připomíná památník ve tvaru kostelní věže. Návrší poskytuje pěkný výhled na Olbersdorfské jezero a Žitavské hory.
Z cesty podél jezera odbočíme na August Bebel Strasse a z ní na Goldbachstrasse. Ta nás dovede k mostu přes řeku Mandavu. Přejedeme ji a po jejím levém břehu dojedeme po žluté značce až na Südstrasse. Opět překročíme Mandavu a pro Friedenstrasse dojedeme k hraničnímu přechodu do Polska.
Hned za hraničním přechodem odbočíme doleva a vydáme se po proudu Nisy. Po necelém kilometru dojedeme k soutoku Nisy s Mandavou. Obě řeky jsou v tomto místě regulované a tak je soutok pěkně přehledný.
Pokračujeme po pravém břehu Nisy. podjedeme železniční most a kousek za ním překonáme vyústění odtoku z čistírny odpadních vod obce Sieniawka.
U silničního mostu odbočíme do obce, projedeme ji směrem na Bogatyniu a kousek za požární zbrojnicí odbočíme ze silnice vpravo na polní cestu. Ta nás vyvede na cyklostezku lemující hlavní silnici 332. Zde cesta není zajímavá, ale z nejvyšší bod jinak plochého vrchu poskytuje široký výhled na Žitavskou kotlinu a elektrárnu Turów.
Sjedeme do pohraniční vísky Kopaczów. Pokud nám síly stačí, vyplatí se zajet pár desítek metrů ke kostelu sv. Josefa. Pak u kostela, kterému vévodí mohutný topol bílý, je asi nejzajímavějším místem obce.
Z Kopaczówa přejedeme přes Oldřichovský potok do Oldřichova na hranicích. Přejedeme na kruhový objezd na silnici 35 a po ní zpátky ke Kristýně. Zde se pohybujeme po hlavní silnici, tak dávejme pozor hlavně na děti.
Společně jsme urazili 23 km s celkovým převýšením 300 m, což je zajisté dobrý důvod dát si v občerstvení na břehu Kristýny něco dobrého.