
Nejviditelnější změnou bude přesun nástupišť v obou stanicích, čímž se zvýší bezpečnost a komfort cestujících. Stanice získají nové podchody, bezbariérový přístup zajistí výtahy. „Součástí projektu je i obnova obou nádražních budov. Jejich původní vzhled zůstane zachován. Interiéry v Hrádku nad Nisou čeká celková modernizace a jejím výsledkem bude prostorná čekárna a komerční prostory. V Chrastavě úpravou vnitřních prostor vznikne nová čekárna s hygienickým zázemím,“ dodává Nela Eberl Friebová.
Komplexní projekt řešené oblasti zpracovala pro Správu železnic společnost AFRY CZ. „Základním motivem bylo navázání na historické nádražní budovy a na okolní prostředí a přírodu. Rekonstrukci výpravní budovy, zastřešení nástupišť i úpravy zázemí jsme navrhli s důrazem na komfort, v duchu moderních designových trendů a v návaznosti na původní historický odkaz,“ sdělil v době zpracování projektu hlavní architekt AFRY CZ Dominik Pleva. Jedná se o oblast Jizerských a Lužických hor, kde má v architektuře tradici dřevo. Z něj bylo i původní zastřešení. „Tento tradiční, a navíc obnovitelný materiál proto v maximální míře vracíme, ale v moderním a atraktivním pojetí. Dřevo reaguje i na okolní přírodu, kterou elegantně doplňuje,“ doplnil Pleva.
Modernizovat se bude i zabezpečovací zařízení na celém úseku tratě z Liberce až ke státním hranicím. Celkem 22 kilometrů. „Tím se zkrátí doba potřebná pro křižování vlaků, současně se na několika místech zvýší traťová rychlost. Provoz vlaků se bude řídit z nového regionálního dispečerského pracoviště v Liberci,“ popisuje mluvčí.
Stavební práce potrvají 14 měsíců. Nepřetržitá výluka na trati z Liberce do Hrádku nad Nisou se plánuje od června do listopadu příštího roku.
