„Budou to nádraží odpovídající 21. století,“ řekl při zahajování stavby generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. „Myslím si, že rekonstrukce těchto dvou příhraničních nádraží dá jasný signál, že opravdu chceme do budoucna, aby se trať Praha - Liberec a směr na Polsko stala komfortní,“ Obě železniční stanice projdou modernizací. Opravovat se budou nástupiště, u kterých se počítá s bezbariérovým přístupem. „Mezi stanicemi se pak zvýší bezpečnost formou nového zabezpečovacího zařízení,“ doplnil Jiří Svoboda.
Součástí modernizace bude i zavedení dálkové obsluhy trati z Liberce, což má přinést úsporu téměř dvou desítek pracovních míst. V rámci stavebních prací dojde v obou stanicích k rekonstrukci nástupišť a zastřešení, což zvýší bezpečnost a komfort cestujících. K vlakům povedou nové podchody, bezbariérový přístup zajistí výtahy. Modernizovat se budou i obě nádražní budovy. Interiéry v Hrádku nad Nisou čeká celková přestavba. Jejím výsledkem bude nejen prostorná čekárna, ale i komerční prostory. V Chrastavě vznikne díky úpravám nová čekárna s hygienickým zázemím a také nový podchod až do průmyslové zóny, rozšíří se podjezd.
„Začínáme s přípravnými pracemi. Ty se zatím provozu nijak nedotknou. Budeme např. budovat kabelové vedení pro nové zabezpečovací zařízení z Liberce až do Hrádku nad Nisou. Budeme se také chystat na úpravy budov v Hrádku, Chrastavě i objektu pro technologické využití v Liberci. S hlavními stavebními pracemi začneme od jara příštího roku. Těžkou techniku i naše specialisty nasadíme v obou stanicích současně tak, abychom efektivně využili čas výluk,“ popsal Jan Mitlöhner, projektový manažer dodavatele stavby, společnosti Skanska.
Podle starosty Pavla Farského se s modernizací stanice výrazně zvýší komfort pro cestující. „Jsem rád, že po několika letech plánování, schůzek a po bezpočtu dopisů, které bývalý starosta Josef Horinka posílal na všechny strany, se podařilo prosadit, že se zvelebí i nádraží téměř na hranicích s Polskem a Německem.“
Trať z Liberce na Žitavu byla součástí Jiho-severoněmecké spojovací dráhy a měla zajistit rychlou cestu z Německa přes Česko na jih do Vídně, první vlak tudy projel 1. prosince 1859. Dnes slouží hlavně regionální dopravě a denně ji podle libereckého hejtmana Martina Půty využije kolem 2500 cestujících. „Její potenciál je významně omezen 2,5 kilometru dlouhým úsekem do Žitavy přes polské území, který nutně potřebuje rekonstrukci. Za 20 let se ji ale vládám Česka, Polska a Německa nepodařilo vyjednat.“ Za obnovu trati vznikla letos v dubnu petice.