
Podle výrobního ředitele společnosti EMH Stavební Ladislava Vodičky stavbaři nedávno dokončili pilotovou stěnu zajišťující stabilitu komína. „Kolem komína je celkem 28 pilot, přičemž každá z nich je hluboká 16 metrů a má průměr jeden metr,“ upřesnil Vodička. Stavbyvedoucí Luboš Šejna doplnil, že práce probíhaly po dvou pilotách denně, vždy naproti sobě. „Pokud to přirovnám k automobilu, vrtalo se do kříže, podobně jako když se utahují kola.“
Prostor kolem hlav pilot bylo nutné ještě odkopat a zaměřit jako podklad pro statika. Následně se kolem pilotů vytváří železobetonový límec – čtvercová konstrukce okolo komína, která zajistí jeho stabilitu. „Původní základy komína byly mělké, a proto bylo nutné zajistit jeho dodatečné podepření,“ vysvětluje Ladislav Vodička.
Stabilitu komína původně zajišťoval objekt, který ho obklopoval. Po jeho demolici se ukázalo, že podloží v této oblasti je nestabilní jílovité a že základy komína jsou překvapivě úzké a mělké. „Monitorovací zařízení, které jsme na komín instalovali, ukázalo, že během stavebních prací na nestabilní podloží intenzivně reaguje. Varianta, že by se s ním nic nedělalo, byla nepřijatelná a nebezpečná. Rada města proto rozhodla o vybudování nových základů,“ uvedl starosta města Pavel Farský.
Další fáze sanace komína
V sanaci komína se bude pokračovat. Již v roce 2022 společnost SA-RPOS servis, s.r.o. opravila narušené zdivo komínové hlavy, hromosvodovou soustavu a odstranila uvolněné části vnějšího pláště. Tyto práce vyšly na 466 tisíc korun. Podle starosty Pavla Farského bude nutné ještě opravit dřík komína, což zahrnuje vyspravení spár, penetraci a ochranný nátěr. Finální rekonstrukce komína je plánována na rok 2026, po dokončení výstavby archivu a domu sportu.
Revitalizace areálu pokračuje
V bývalém továrním komplexu zároveň probíhá výstavba městského depozitu, domu sportu a polikliniky. „Práce postupovaly pomaleji právě kvůli komínu, protože jsme nemohli používat vibrace při zemních pracích. Přesto se nám podařilo všechny klíčové kroky úspěšně dokončit,“ říká Ladislav Vodička. „Aktuálně máme dokončeno první nadzemní podlaží včetně stropní desky objektu městského depozitu, kde již probíhá montáž výztuže stěn, montáž bednění a postupná betonáž druhého nadzemního podlaží. Dokončeno je také první podzemní podlaží domu sportu, tedy garáže a technické zázemí objektu včetně stropu. Probíhá montáž věžového jeřábu mezi objekty polikliniky a domu sportu. Je provedena výztuž stěn prvního nadzemního podlaží tohoto objektu a po dokončení montáže jeřábu zahájíme práce na bednění stěn a následné postupné betonáži prvního nadzemního podlaží tohoto objektu."
Náklady na revitalizaci celého areálu se odhadují na půl miliardy korun. Díky tomu, že jde o brownfield, se městu Hrádek podařilo získat dotace. „Čerpáme finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a z Nástroje pro oživení a odolnost brownfieldů (NPOBF),“ upřesňuje Jana Matušková, vedoucí Odboru dotací, rozvoje města a kultury. Letos by měl být dokončen dům sportu a městský depozit. Dokončení výstavby budovy polikliniky se plánuje na příští rok. „Poliklinika je pro město klíčová. Chceme tam soustředit lékaře, kteří dnes mají ordinace rozptýlené po celém městě. Budova bude mít podzemní parkoviště a bezbariérový přístup ze strany centra,“ popisuje starosta.
Nový park a vyhlídková věž
Součástí revitalizace továrního areálu bude i nový park, který vznikne mezi ulicemi Anglická, Václavská a 1. máje. Na jeho nejvyšším bodě se plánuje výstavba vyhlídkové věže a altánu pod svahem, mezi nimiž bude stát amfiteátr. Na stavbu věže a altánu se využijí artefakty zachráněné z demolice Bekonu. Součástí prostoru bude i vodní nádrž o rozloze 1 500 m², která bude zadržovat srážkovou vodu ze střech budov a komunikací. Za Schubertovou vilou by měla vzniknout fontána a plánuje se také rekonstrukce historické studny s kovovou pumpou.
