
Podle ředitele Domu dětí a mládeže DRAK Stanislava Dvořana je současný stav budovy nevyhovující. „Dům je velký, vícepodlažní a nezateplený. Okna i dveře jsou zřejmě ještě původní, což vede k vysoké energetické náročnosti. V celém domě je nevyhovující elektroinstalace – většinou máme ve zdi ještě hliníkové rozvody, které se čas od času vyhřívají nebo lámou. Používáme energeticky náročné keramické pece, a tak stále dokola řešíme problémy s přetížením fází. Totéž platí i při pořádaných akcích,“ vyjmenovává problémy ředitel. Zastaralé je podle něj i sociální zázemí. Chybí dostatek výukových prostor, a některé aktivity probíhají ve sklepních místnostech, kde je problémem především v zimě chlad, vlhko a nedostatek přirozeného světla. „Prostory jsou tam navíc stísněné. Chybí bezbariérovost a máme kritický nedostatek skladovacích míst. Zahrada je zatím jen travnatá plocha bez smysluplného využití. S rostoucím počtem příměstských táborů se ale zvyšuje potřeba venkovních ploch – jak pro akční hry, tak pro klidové aktivity, třeba včelařský kroužek,“ doplňuje Stanislav Dvořan s tím, že zahrada by měla být rozčleněna do přirozeně oddělených zón.
Rekonstrukce i přístavba ateliéru
Projekt rekonstrukce připravil Ateliér David, s. r. o. Počítá nejen s úpravami stávající budovy, ale také s výstavbou nového výtvarného a keramického ateliéru. „Odhadujeme, že cena stavby bude zhruba 41,6 milionu korun. Podařilo se nám získat dotaci z IROP ve výši přibližně 15,3 milionu korun. Zbytek nákladů – tedy asi 26,4 milionu korun – zaplatí město,“ uvádí Jana Matušková, vedoucí Odboru dotací, rozvoje města a kultury. Aktuálně se připravuje výběrové řízení na zhotovitele. Podle Nikoly Vondráčkové z Investičního oddělení města by práce měly začít na podzim letošního roku a dokončení se plánuje na listopad 2026.
Co vše se změní
Stávající vila zůstane zachována bez výraznějších zásahů do dispozic. Uskuteční se dílčí stavební úpravy – výměna oken a dveří, zateplení půdy, výměna vytápění a sanace vlhkosti v suterénu. Interiér projde modernizací: vznikne nová výuková kuchyňka, úklidová komora v suterénu pro stávající i novou část budovy a nový bezbariérový vstup v propojovacím krčku, který nahradí původní vchod. Přístavba na jižní straně bude dvoupodlažní, s prostory pro výtvarné a keramické kroužky. Ze západní strany přibude jednopodlažní sklad. „Na nový dům se moc těšíme. Vyřeší se problémy s elektřinou. Místnosti, které nyní slouží jako sklady, přeměníme na výukové prostory. Nová přístavba nabídne polytechnické učebny s výhledem do zahrady a dostatkem denního světla – celé to získá úplně jinou kvalitu. A budeme mít centrální šatnu a vstup přes krček, což oddělí čisté a špinavé zóny,“ popisuje benefity rekonstrukce ředitel Dvořan.
Zahrada jako místo pro hru i klid
Počítá se s tím, že by proměnou měla projít i zahrada. Po jejím obvodu přibydou herní prvky a nová výsadba. „Zahrada bude kombinovat centrální herní část s travnatou plochou a dovednostním pásem herních prvků, a klidovější část s prostorem pro kroužky, například formou zahradního domku nebo vyvýšených záhonů,“ říká Stanislav Dvořan. Součástí zahrady budou i ovocné stromy a keře v užitkové části. Severní okraj vyplní listnaté stromy, které doplní stávající vzrostlou zeleň. „Revitalizací získáme větší variabilitu pro pořádání venkovních akcí – zejména v případě deště,“ dodává ředitel.
Kam s dětmi?
Během rekonstrukce sídla DDM DRAK děti o své volnočasové aktivity nepřijdou. Jelikož v celé budově bude panovat stavební ruch, musí rodiče počítat s tím, že kroužek jejich dítěte se bude odehrávat na jiném místě. „Dům dětí a mládeže naštěstí využívá tzv. klub (pozn. red.: vedle ZŠ T. G. M.), kam se přesunou některé aktivity,“ popisuje možnosti místostarosta města Jaroslav Poláček. „Zjistili jsme, že v klubu je dostatečná kapacita elektrické energie. To znamená, že keramický kroužek se může přesunout právě tam. Keramická pec bude v dolním prostoru, kde je teď stůl na stolní tenis. A mohla by tam být i keramická dílna.“ Podle místostarosty se ale do klubu všechny kroužky nevejdou, a proto se některé budou odehrávat jinde ve městě. „Pan Benda, který vede velmi úspěšný kroužek hry na kytaru, jelikož dělá správce v Domově seniorů, jej přesune tam. To se mi moc líbí, protože ty babičky a dědečkové, kteří tam žijí, si budou moct děti poslechnout.“ S dalším prostorem pro aktivity DDM DRAK se počítá v Tovární ulici (bývalá výjezdová stanice Záchranné služby LK) a na základních školách.
