Začala v červnu loňského roku a práce tam skončily koncem letošních prázdnin. Vznikla tam učebna pro výuku informatiky a jazyků, učebna robotiky, dílna nebo společenské prostory. „Město Hrádek na výstavbu nových tříd čerpalo dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 45 mil. Kč,“ uvádí vedoucí Odboru dotací, rozvoje města a kultury Jana Matušková.
„Půdní vestavba učeben byla rozdělená do dvou etap. V první etapě se realizovala samotná rekonstrukce půdních prostorů, ve druhé etapě se nové učebny vybavily audiovizuální technikou a nábytkem,“ dodává Jana Matušková. Přestavba zasáhla prakticky celou starou budovu školy. „Jelikož stavba probíhala po celý rok, ztížené podmínky výuky museli vydržet jak naši žáci, tak i pedagogický sbor, a za to jim děkuji,“ říká ředitel ZŠ a ZUŠ TGM Karel Kocourek. Na několika místech prostoru se musel zvyšovat krov. Hlavní schodiště se prodlužovalo, stejně jako výtah. Pro pohyb mezi patry slouží také vedlejší schodiště na druhém konci budovy.
I na této stavbě se čelilo nečekaným stavebním komplikacím. Stavbaři například řešili havarijní stav původních stoupaček. „Přes všechny komplikace se ale podařilo vše zdárně dokončit a žáci se teď můžou učit v nejmodernějších učebnách,“ dodává ředitel školy. Podkroví je rozdělené na dvě křídla. Vznikly tam celkem tři třídy, společenské prostory, kabinet pro učitele a toalety.
V první řadě mají děti k dispozici moderní učebnu pro výuku informatiky a cizích jazyků, která odpovídá požadavkům dnešní doby. Je vytvořená v souladu s vývojem používání technologií ve školách a možnostech digitální výuky. Třída má kapacitu pro 20 dětí. „Učebna je vybavená technologií Robotel,“ popisuje ředitel. „To znamená, že se dá využít i jako jazyková učebna. Žáci se tam ale budou především učit s programem na 3D modelování Tinkercad nebo Fusion pak různé podpůrné programy pro 3D tisk (slicery) a samotné programování.“ Třída je dále vybavená digitálním zobrazovačem, studentskými pracovními stanicemi, stolním vizualizérem a nábytkem pro umístění techniky digitální laboratoře.
Učebna robotiky je vybavená robotickými sadami pro výuku robotiky a programování, pak 3D tiskárnami, 3D scannerem, studentskými notebooky, interaktivním zobrazovačem a specializovaným nábytkem pro práci s robotickými sadami. „Důležité je, aby se tu žáci dozvěděli, jak věci fungují. Robotika jim pomáhá rozvíjet analytické dovednosti a kreativní přístup k řešení problémů. Učí se rozkládat komplexní úkoly na menší, řešitelné kroky. Seznamují se s moderními technologiemi, které jsou v každodenním životě stále důležitější. Získávají základy programování, práce s hardwarem a elektronickými systémy. A v neposlední řadě programování robotů podporuje děti v kreativním přístupu. Mohou experimentovat, tvořit a vymýšlet nová řešení, což rozvíjí jejich inovativní myšlení,“ uvádí Karel Kocourek.
Žáci budou mít v půdní vestavbě k dispozici také malou dílnu. Tu chce škola využívat především pro redakci školního časopisu a pro výuku předmětu Svět práce. Součástí projektu byly i dvě společenské místnosti, které budou sloužit převážně pro komunitní aktivity. „Tyto dvě místnosti se můžou používat jako jeden celek nebo rozdělit na dva samostatně fungující prostory. Můžeme tu např. prezentovat výsledky práce v odborných předmětech, jako ve fyzice, chemii nebo v přírodovědě. Dále se také počítá s jejich využitím pro pořádání hudebních i jiných představení. V neposlední řadě počítáme s prostorem pro seznamování se s virtuální realitou, které pomůže zatraktivnit výuku na škole,“ popisuje Karel Kocourek. Společenská místnost pak bude sloužit i pro vzdělávání seniorů.
V půdní vestavbě se myslelo i na bezbariérovost, kterou zajistí výtah. V letních měsících můžou pedagogové v podkrovních místnostech využít klimatizaci.