Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Revitalizace centra města »

Archeologický výzkum »

Zprávy z průzkumu

 

Kostelní ulice ukrývala tajemný hrob

datum zveřejnění: 13.3.2010 zdroj: Vít Štrupl

 

Patrně dosud nejtajemnější nález učinili minulý týden archeologové v Hrádku nad Nisou. Při průzkumu Kostelní ulice nalezli několik hrobů z různých období. Jeden z nich byl ale obzvláště zajímavý – ukrýval kostru, pravděpodobně ženy, která zde byla pohřbena asi před sedmi sty roky. Zvláštností je, že její ostatky byly uloženy obličejem dolů. Takové uložení se často spojuje s čarodějnicemi a upíry. Vysvětlení je třeba hledat ve středověkém trestním právu. Pohřbívali se tak ti, kteří se dopustili obzvláště zavrženíhodného skutku, mohlo jít například o matku, která zabila své dítě. Další možností je, že šlo o člověka s nějakou anomálií, díky které jej ostatní vyloučili ze společnosti.

 

Interpretace hrádeckého nálezu nebude až tak snadná. V České republice nebylo nalezeno podobných hrobů mnoho. Nejznámější je nález z Čelákovic z roku 1966, kde jich bylo objeveno 11, další byl učiněn v Hodoníně. Hrádecký hrob ale ukrýval ještě něco: přímo u těla ženy bylo nalezeno 5 mincí. Čtyři z nich byly stříbrné, jednalo se o pražské groše, ražené za vlády Jana Lucemburského (1310 – 1346), jak svědčí signatura IOHANNES PRIMUS viditelná na jednom z nich. Proč byla žena pohřbena tímto způsobem a proč k ní někdo před sedmi staletími uložil poměrně hodnotné mince je otázkou, na kterou bude odpověď potřeba hledat i za českými hranicemi, kde možná analogické situace budou známé. Jisté je to, že v Hrádku byl učiněn naprosto ojedinělý nález. I to, že se zachoval v této podobě - hrob byl pouhých 20 cm pod dlažbou Kostelní ulice.

To je také důvodem, proč byly informace o nálezu zveřejněny až po týdnu. „Po zkušenosti z jiných nalezišť se oprávněně obáváme o jejich zničení těmi, kteří se na nich pokoušejí sami hledat. Nyní jsme již celou lokalitu prohledali detektorem kovů a tak víme, že další mince se zde nenacházejí. Zároveň jsme požádali o pravidelnou kontrolu ulice hlídkami policie. Byla by obrovská škoda, kdyby někdo zničil to, co se zde po staletí zachovalo a je naprosto ojedinělé“, vysvětluje Petr Brestovanský, který archeologický průzkum vede.

V současnosti probíhá konzervace mincí, jejich fotografie přineseme po jejím ukončení. Pokud jde o pozůstatky ženy, podle předběžné domluvy by se měly stát jedním z exponátů budovaného výstavního centra na náměstí.

Neméně zajímavé je prostředí, kde se hrob nachází. Pod povrchem Kostelní ulice se po odkrytí vrchní vrstvy objevil objekt, jehož funkci se nyní snaží archeologové objasnit. Mohlo by jít o základy původní hřbitovní zdi, čemuž by odpovídalo uložení kostry nešťastnice za ní, jak tomu bývalo v podobných případech zvykem. Jednou z možných interpretací, kterou zatím nelze dokázat ani vyloučit je, že se jedná o základy prvního hrádeckého kostela, který byl zničen v 15. století husity. Odpovědi může, ale také nemusí, přinést další výzkum.

V horní části ulice byla ve čtvrtek odkryta cihlová konstrukce, pravděpodobně vrcholně středověké pícky.

 

Tajemný hrob ženy v Kostelní ulici (88 kB) Tajemný hrob ženy v Kostelní ulici (149 kB) Detail hlavy, uložené obličejem dolů (126 kB) Základy zatím neznámého objektu (71 kB) Zbytky klenutí pece ze 16. století (147 kB)
 
 
            © 2000-2024 Město Hrádek nad Nisou