Hrádečtí mají možnost přímo ve městě třídit tradiční komodity, jako papír, plast, sklo nebo tetrapaky. Na některých místech jsou k dispozici i kontejnery na kov, elektrozařízení, použitý olej nebo textil. V minulých letech se kontejnery na plast a papír vyvážely 1x za 14 dní, v posledních měsících se četnost zvýšila na 3x měsíčně. Ani to ovšem nestačí. Kontejnery jsou téměř permanentně přeplněné a kolem nich se objevuje stále více nepořádku. Radnice jedná se svozovou společností o dalším navýšení četnosti svozů, to ovšem znamená další zvýšení nákladů, které jsou už nyní vysoké. Současně se zvyšujícími se náklady na svoz musí město hledat cestu, kde ušetřit. Jednou z možností je úplné zrušení „motivačního sběru“ přímo od domu, který v současné chvíli neplní původní účel, a to odečtení části ročního poplatku za popelnice na základě množství odevzdaných PET lahví a papíru. Pro administrativní náročnost a neefektivnost vedení města už dříve od poskytování těchto bonusů ustoupilo, zachovalo ale možnost PET lahve a papír do pytlů třídit a jednou měsíčně je od domů odváželo. Vzhledem k tomu, že všichni obyvatelé mají možnost naplněné pytle odnést přímo do kontejnerů, popřípadě je odvézt do sběrného dvora, není nutný odvoz přímo od domu.
Další úsporu přinese zrušení méně nebo špatně využívaných nádob na tetrapaky, plechovky nebo na použité kuchyňské tuky a oleje. Možnost odevzdat použitý olej do speciálních nádob na hnízdech separovaného odpadu je v našem městě poměrně nová. Praxe však ukázala, že ne všichni ji dokážou zodpovědně využít. V nádobách se ze dvou třetin objevuje jiný odpad, než pro který jsou určené a to opět znamená vyšší náklady, neboť takto naplněné nádoby se musí znovu přetřídit. Všechny komodity, podobně jako velkoobjemový, biologický nebo nebezpečný odpad bude i nadále možné bezplatně odevzdávat ve sběrném dvoře. Tato možnost pro všechny občany našeho města zůstává beze změny.
Problematika odpadů a nakládání s nimi je velmi složitá a komplexní záležitost. Najít ideální řešení zdá se být nemožné. Odpadů přibývá a náklady na jejich likvidaci se zvyšují. Za miliony, které každoročně města na odpadové hospodářství vydávají, by se přitom mohly opravovat chodníky, budovat dětská hřiště nebo stavět byty.
