Ve veřejné soutěži na zhotovitele na „Snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení města Hrádek nad Nisou“ na konci loňského roku zvítězila společnost Sněhota C&C s.r.o. Práce na výměně svítidel odstartují během dubna nebo května podle klimatických podmínek a hotovo by mělo být do konce července. „Hledáme způsoby modernizace osvětlení tak, aby bylo nejen efektivní, ale také energeticky úsporné. Instalace LED světelných zdrojů se stává stále běžnější, protože má výrazně nižší spotřebu energie a delší životnost než výbojky nebo tradiční žárovky,“ říká starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.
Veřejné osvětlení ve městě čítá 1 466 svítidel provozovaných v rámci veřejného osvětlení. „Nejstarší jsou z 50 let minulého století,“ popisuje vedoucí Odboru dotací, rozvoje města a kultury Jana Matušková s tím, že dochází k postupné obnově celého systému. Vymění se celkem 357 nevyhovujících svítidel veřejného osvětlení z celkového počtu 442 ve čtyřech obvodech odběrných míst, a to v Žitavské ulici směrem ke Kristýně, v Oldřichovské a Loučné ulici, a v Oldřichově na Hranicích. Doplní se dalších 56 pouličních lamp. „V části města řešené tímto projektem ponecháme 85 svítidel, u kterých se jejich stáří pohybuje od dvou do pěti let nebo jsou v provedení LED technologie,“ dodává Matušková. K částečné výměně svítidel v Hrádku nad Nisou došlo už v roce 2015. „Tehdy ve městě bylo 1417 svítidel a světelných bodů. Vyměnilo se celkem 413 lamp v areálu Kristýna, v Dolním Sedle, Dolní Suché, v Oldřichově na Hranicích a ve Václavicích.“
Aktuálně se v Žitavské ulici od křižovatky Nádražní po Lidový dům, v parku u Lidového domu, na okružní křižovatce Kristýna, na cyklostezce s chodníkem v Žitavské ulici směrem k Trojmezí a v prostoru celnice a vnitrobloku za celnicí vymění celkem 72 ze 138 svítidel. Obměna lamp se netýká areálu Kristýna.
Celkem 81 svítidel ze 100 firma vymění v Oldřichovské ulici, dále v ulicích Za Humny, Nová, Řadová, na okružní křižovatce na silnici I/35, na příjezdové komunikaci společnosti VGP ve Vlámské ulici, včetně chodníků. „Zároveň osm pouličních lamp tam doplníme. Zajistíme tak rovnoměrnost osvětlení zejména v okolí přechodu pro chodce u školky,“ zmiňuje starosta. Celkem 19 svítidel zůstane bez obměny, za nová LED osvětlení se měnila v říjnu 2022.
V Loučné se vymění všech 159 svítidel a doplní je celkem 25 nových. Důvodem je zajištění rovnoměrnosti osvětlení. Nové veřejné osvětlení bude v Hartavské ulici, na chodníku v Hartavské směrem ke státní hranici, v ulici Jižní, dále v části ulic K Bytovkám, Lidická, Lipová, Prostřední, Spojovací, Truhlářská, U Koruny a U Lávky. A poslední oblast, které se týká kompletní výměna svítidel veřejného osvětlení, je Oldřichov na Hranicích. Vymění se tam 45 lamp a dalších 23 se doplní.
Stávající rozvaděče veřejného osvětlení v oblasti Kristýny, Loučné a v Oldřichově na Hranicích jsou v relativně dobrém stavu a jsou vybavené monitorovacím zařízením, včetně regulace a stabilizace napětí, tzv. technologií Raverberi. Rozvaděč v Oldřichovské ulici je bez této technologie a projde kompletní rekonstrukcí. „Nová svítidla vyzařují takzvané teplé bílé světlo, ve svítidlech je také naprogramovaný stmívací profil, který snižuje množství vyzařovaného světla na 60 procent,“ popisuje Pavel Nývlt z Odboru investic a správy majetku. Tím dochází nejen k omezování spotřeby elektřiny, ale také ke snížení množství vyzařovaného světla.
Pouliční lampy podle Jiřího Tesaře ze společnosti Artmetal, která se v Hrádku nad Nisou stará o veřejné osvětlení, jsou v provozu 4100 hodin ročně. „Průměrná spotřeba jednoho svítidla je 63,3 W (instalovaný výkon Pi). Celková roční spotřeba od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023 byla 377.908 kWh. Při průměrné sazbě 3,37 Kč za 1 kWh provoz veřejného osvětlení stál téměř 1,27 mil. Kč bez DPH.“ V letošním roce po výměně a doplnění svítidel se předpokládá, že se spotřeba elektrické energie klesne na 352.400 kWh, za což by podle Jiřího Tesaře město mělo zaplatit bezmála 1,19 mil. Kč bez DPH. „Za rok by se tak spotřeba měla snížit o 25.508 kWh, tedy téměř o 86 tis. Kč bez DPH.“
Předmětem rekonstrukce není jenom úspora elektrické energie. „V Oldřichově na Hranici a na stezce pro cyklisty a pěší na Trojmezí jsou nainstalovaná svítidla, která se už nevyrábí, a tedy nejsou náhradní díly pro jejich opravu,“ popisuje Tesař a dodává: „Dalším důvodem je výměna svítidel se světelným zdrojem CosmoPolis, které jsou velice drahé a jejich výměna je nákladná a neekonomická z hlediska provozu. Jedná se o příjezdovou komunikaci a chodník ke společnosti VGP.“ Ostatní demontovaná svítidla ATHOS v Loučné a v Oldřichovské ulici se demontují, uskladní a budou se používat pro opravy a případná doplnění dle požadavků. Tím se minimalizují náklady na údržbu v dalších letech.