„Předpokládáme, že bychom se s celou rekonstrukcí měli vejít do 50 mil. Kč vč. DPH,“ říká starosta Josef Horinka s tím, že město je připravené do tohoto projektu ze svého provozního rozpočtu investovat 30 až 35 mil. Kč. „To není zrovna málo, bohužel jsme nezískali dotaci na speciální školu, kde uspěl Liberecký kraj. Považujeme ale za nutné a důležité zrekonstruovat vedle mateřské školy i celou zbývající část budovy základní školy.“ Výběrové řízení na zhotovitele by radnice chtěla vyhlásit už v květnu. „V červnu bychom měli mít firmu vybranou, v červenci a srpnu by se měla škola stěhovat a připravovat na stavební práce a v září by tam už měla nastoupit stavební firma,“ doplňuje starosta.
Historie budovy, kde teď sídlí MŠ a ZŠ v Loučné se píše od srpna 1902, kdy tehdejší obec od hraběte Franze Clam-Gallase získala pozemek na stavbu nové školy. Slavnostně se otevírala o dva roky později. Dvoupatrová budova s velkými okny se stala nejkrásnější stavbou v obci a učilo se v ní i po 2. světové válce. V současnosti slouží 74 dětem MŠ a 66 žákům. V jedné budově sídlí mateřská, základní a speciální škola. Škola se zaměřuje na rozvoj osobností žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se zejména o ty, které trápí výukové problémy na základních školách. „Žádná větší rekonstrukce se tam nedělala. Pouze v roce 2015 se zateplila a opravila fasáda školy a vyměnila okna kvůli energetické náročnosti," vyjmenovává vedoucí odboru dotací, rozvoje města a kultury Jana Matušková.
Aktuálně se finalizuje projektová dokumentace. „V případě Loučné nemůžeme celou školu vystěhovat, tak jak to plánujeme v příštím roce v Doníně. Ideálně budeme rekonstruovat po patrech, protože chceme, aby část dětí, vzhledem k jejich speciálním potřebám, zůstala v budově, kterou znají,“ popisuje starosta. Část dětí se přestěhuje do náhradních prostor. „Organizace po celou dobu rekonstrukce nebude jednoduchá,“ uvádí ředitelka MŠ a ZŠ Loučná Božena Látová. „Přemýšleli jsme, jak to udělat, aby to bylo pro děti, žáky a jejich rodiče co nejméně bolestivé. Děti z celé mateřské školy, kromě jedné třídy speciální MŠ, se od září přestěhují do nově zrekonstruované mateřské školy v Liberecké ulici,“ upřesňuje ředitelka. Děti budou umístěné tak, aby se s dětmi, které dochází do MŠ Liberecká, nepromíchaly. S nimi tam půjdou učitelky, kuchařka a uklízečka. Provoz od 6 do 16 hodin zůstane zachovaný. „Máme několik verzí, co se školou. Jestliže rekonstrukce půjde hladce po patrech, tak kdo kam půjde máme zajištěné. Pokud budou v některé chvíli problémy, máme vymyšlený záložní plán,“ dodává Božena Látová. Děti z přípravné třídy budou od září docházet do ZŠ TGM. „Společně s nimi tam bude ještě jedna třída našich nejmenších žáků, tak abychom zajistili bezproblémový chod školní družiny. Byli jsme se na základní škole podívat, jsou tam krásné a prostorné třídy, které nám ředitel Karel Kocourek dal k dispozici a vyšel nám v našich požadavcích vstříc.“ Ostatní třídy základní školy včetně základní školy speciální by měly zůstat v budově. „Jestliže rekonstrukce bude náročnější než předpokládáme, děti by se mohly učit buď v budově Komunitního centra Seník, v Schubertově vile nebo v Domě dětí a mládeže Drak,“ doplňuje ředitelku starosta Josef Horinka.
„Mateřská škola bude umístěná v přízemí a prvním patře,“ říká projektant Radek Novotný. „Bude mít samostatný vstup. V přízemí se počítá s tím, že tam budou umístěné děti od tří do čtyř let a jedna třída mateřské školy speciální. V patře pak předškolní děti." V rámci rekonstrukce se výtah pro imobilní děti i žáky změní v evakuační. Škola je díky němu bezbariérová. Přibude i nové evakuační schodiště. Škola pak bude ve zbytku prostoru, včetně původního bytu školnice. „Potřebovali jsme prostory pro zachování prostoru mateřské školy. Kdyby nebylo vstřícného jednání se školnicí, museli bychom snížit její kapacitu,“ říká starosta a dodává: „Paní školnici jsme nevyhnali na ulici, ale nabídli jsme jí náhradou městský byt.“
Rekonstrukce se dotkne celé budovy. „V rámci stavebních úprav se upraví dispozice, zrekonstruují se podlahy a nainstalují se nové akustické podhledy,“ popisuje projektant. Je navržené nové LED osvětlení, včetně nových elektrorozvodů, ústředního vytápění a rozvodů vody. „Počítá se i s novým sociálním zařízením v přízemí, protože to původní už dosluhovalo,“ zmiňuje vedoucí odboru investic a správy majetku Jiří Palas. „Změní se vstup do tělocvičny. Už se nebude chodit sklepem.“ Namísto stávajících šaten vznikne nově odborná učebna cvičných dílen na rozvoj polytechnického vzdělávání. Cvičná kuchyňka se přesune s novým vybavením do větších prostor řešených jako cvičný byt. „Třídy se zvětší tak, aby mohly vzniknout relaxační kouty s rehabilitačními prostory,“ dodává ředitelka školy. Počítá se i s kanceláří pro hospodářku školy a denní místností pro učitele.
Škola bude vybavená novým nábytkem a výpočetní technikou. „Rozhodli jsme se, že nebudeme stavět speciální učebnu pro výpočetní techniku. Notebooky nebo tablety budou ve speciálních boxech. Děti si je rozdají na stoly, a mohou s nimi pracovat kdekoliv,“ vyjmenovává výhody místostarosta Pavel Farský. Řešit se bude i parkování. Parkovat by se mělo kolmo ke škole. A připravuje se také projektová dokumentace ke stavbě chodníku. „Paralelně se připravuje i projekt rozšíření výukových prostor do podkroví školy. Ten jsme ale prozatím zastavili, protože přeci jen město Hrádek nad Nisou nemá tak velký rozpočet jako statutární město Liberec. Budeme připravovat projektovou dokumentaci a poohlížet se po vhodném dotačním zdroji,“ dodává Josef Horinka.