
I v tomto případě bylo město úspěšné se žádostí o dotaci. Z Integrovaného regionálního operačního programu dostane 46,6 mil. Kč.
Stavební práce v MŠ Liberecká budou rozděleny do dvou etap. První se bude týkat rekonstrukce sousedního výměníku, díky které se zvýší celková kapacita zařízení ze 70 na 100 dětí. V druhé etapě se práce přesunou do původní budovy školky. Po jejich skončení budou mít děti k dispozici opravené třídy a vařit se bude v nové kuchyni.
V březnu proběhlo setkání vedení města s projektantem a rodiči nynějších i budoucích žáků školky, kde se měli možnost dozvědět, jaký bude harmonogram stavby. Ta bude probíhat tak, aby se dětí dotkla minimálně. Rozhodně nehrozí, že by děti musely chodit do jiné školky.
V první etapě bude probíhat rekonstrukce části přilehlého výměníku. Od roku 2018 je v jeho druhém nadzemním podlaží umístěna dětská skupina určená dětem od dvou let. Účelům školky se nyní přizpůsobí i jeho zbývající část, jejíž prostory byly městem dosud z většiny pronajímány. Vzniknou v ní dvě zcela nové učebny – jedna bude v přízemí pod dětskou skupinou Šneček. Druhá bude mezonetová v přízemních prostorách, kde je dnes veterinární ordinace, a v druhém podlaží. Do nových tříd se bude vstupovat ze spodní části výměníku. Zároveň s rekonstrukcí výměníku se bude stavět i propojovací krček s původní budovou školky. Zatímco jeho nadzemní část už dnes slouží dětské skupině, přízemí bude pouze provozní. Budou se tudy vozit například obědy a svačiny z kuchyně do nových tříd.
Až se připraví nové herny, což má podle plánů trvat asi devět měsíců, přesunou se do nich děti z původní budovy. Ve stávající školce potom proběhne rekonstrukce instalací, bude zlepšeno hygienické zázemí dle požadavků Krajské hygienické stanice a bude navýšena kapacita školní kuchyně. Ta se zvětší na úkor školní jídelny a bude vybavena novou technologií. Hotová jídla budou dětem přivážena přímo do tříd. V obou budovách budou za tím účelem z přízemí do patra vybudovány výtahy. Součástí prací bude i instalace vzduchotechniky s rekuperací do tříd, rekonstrukce topení, změna zdroje tepla na tepelné čerpadlo a instalace fotovoltaických panelů na střechu výměníku.
Po dobu rekonstrukce školní kuchyně se budou do školky vozit obědy z kuchyně ZŠ T. G. Masaryka.
Poměrně zásadní proměnou projdou i interiéry. Zajímavým prvkem ve třídě v prvním patře původní budovy bude určitě multifunkční skříň. Ta bude sloužit jednak jako úložný prostor určený dětem i zaměstnancům, ale také jako herní prvek. Umístěna bude po celé délce středové nosné zdi a na tak velkém prostoru umožní umístění schodišť, skluzavky, mostu a ribstole.
Zatímco nyní má Mateřská školka Liberecká kapacitu 70 dětí, které jsou umístěny ve dvou třídách, po rekonstrukci budou děti ve čtyřech třídách po 25. Zvýší se tím jednak komfort pro děti i pedagogy, ale ve školce přibude i nových třicet míst. Což při skoro stálém převisu poptávky po místech ve školkách jistě ocení i rodiče malých dětí.
Zároveň s rekonstrukcí Mateřské školy Liberecká se připravuje i rozšíření zahrady na přilehlém městském pozemku a jejím vybavení novými herními prvky. Jak na setkání s rodiči řekl starosta města Josef Horinka, nezapomnělo se ani na parkovací místa: „Počítáme s navýšením počtu parkovacích stání před výměníkem i před školkou. V projektu se počítá i s přímou komunikací k pekárně pana Endlera, aby odpadlo projíždění aut kolem hlavního vchodu do školky.“
Ani rekonstrukcí MŠ Liberecká investice města do škol nekončí. Schválena je už dotace na rekonstrukci školky v Loučné. „Čekáme, až bude vyhlášen program pro základní školy. Do něj budeme podávat žádost o dotaci na rekonstrukci části budovy v Loučné, kde je umístěna škola a rekonstrukce celé budovy by se potom dělala najednou. Školka a škola sice fungují propojeně, vlastně jen pro účely žádosti o dotaci jsme ale museli náklady na rekonstrukci školky oddělit, protože neexistuje program, který by podporoval rekonstrukce společných objektů,“ vysvětluje starosta města Josef Horinka.
