
V rámci semestru jsme se setkali celkem šestkrát a měli jsme možnost společně s naším „virtuálním lektorem“ doc. Mgr. Martinem Pavlíčkem, Ph.D. více naše české sochařské klenoty poznat. První dvě přednášky byly věnovány KVĚTNÉ ZAHRADĚ V KROMĚŘÍŽI A SALA TERRENĚ ZÁMECKÉ REZISTENCE V KROMĚŘÍŽI. Ve třetí přednášce nás pan lektor provedl po KARLOVĚ MOSTĚ, a my jsme tak měli možnost obeznámit se se skvostnými pomníky barokní slávy svatých. Čtvrtá přednáška byla věnována NÁHROBKU JANA VÁCLAVA VRATISLAVA Z MITROVIC V PRAZE. A v páté a šesté přednášce jsme se přesunuli do východní části naší země, a pan lektor nám velice poutavým způsobem představil CTNOSTI A NEŘESTI V KUKSU A BETLÉM V KUKSU. Jsme nyní velmi schopně vybaveni informacemi a v červnu nás čeká společné dobrodružství a výlet vlakem právě do Kuksu, kde již při pohledu na každou tu překrásnou sochu z dílny Matyáše Bernarda Brauna, kterým zadavatelem byl hrabě František Antonín Špork, budeme tzv. „v obraze“ a ani nebudeme potřebovat žádného průvodce.
Senior studentům se vedlo nejen v tomto semestru výborně. Mají za sebou již tři roky společného studia univerzity třetího věku, celkem šest semestrů. Senioři volili tato zajímavá témata pro každý konkrétní semestr: 1. ETIKA JAKO VÝCHODISKO Z KRIZE SPOLEČNOSTI, 2. GENEALOGIE – HLEDÁME SVÉ PŘEDKY, 3 ČESKÉ DĚJINY A JEJICH SOUVISLOSTI I., 4. ČESKÉ DĚJINY A JEJICH SOUVISLOSTI II., 5. BAROKNÍ ARCHITEKTURA V ČECHÁCH a šestá je výše uvedena. Prošli jsme si obdobím, kdy jsme se z objektivních důvodů nemohli scházet ve fyzické podstatě, ale to jsme i přestože jsou studenti ve věkové kategorii 65+, zvládli prostřednictvím platformy Skype, a také to mělo své příjemné kouzlo. Senior studenti v Hrádku nad Nisou své studijní výsledky „dávají“ na sto procent. Všechny dílčí ověřovací testy, kterých bylo 6x6, tj. 36 testů, zvládli při společné práci po skončení konkrétní přednášky v plném bodovém skóre. Právě tak jako 6x1 závěrečných ověřovacích testů za každý ucelený blok přednášek. Za seniory je obrovský kus práce, neskutečná vytrvalost, poctivost, a píle a jejich studijní výsledky jsou vynikající. Patří jim obrovský obdiv a poděkování!
17. května 2023 v odpoledních hodinách nás čeká slavnostní ceremonie s parádním kulturním programem, a to PROMOCE. Tato bude situována do krásných prostor hradu Grabštejn.
S buňkou mozkovou budeme pracovat i po úspěšném absolvování tříletého cyklu vzdělávání. A pro zimní semestr 2023/2024 jsme si v Hrádku nad Nisou vybrali téma KAŽDODENNÍ ŽIVOT V BAROKNÍCH ČECHÁCH A NA MORAVĚ. Už nyní se moc těšíme, že se budeme scházet jak „pro samotné studium a poznávání nového“, ale i „lidsky se nám tohle společné setkávání moc líbí“. Začínáme v říjnu 2023 a dveře jsou otevřeny i pro další zájemce z řad hrádeckých seniorů.
Naše úterní poslední setkání v dobíhajícím šestém semestru a posledním setkání v rámci tříletého studijního programu jsme zakončili společnou besídkou. Každý z nás jsme připravili něco dobrého „na zoubek“ a také se senioři navzájem pobavili. Měli připravený kulturní program, v něm dramatické vystoupení z dílny Karla Čapka a věnované obecnému filosofickému zamyšlení nad společností a člověkem jako takovým, a dále vystoupení hudební a dvou krásných skladeb zahraných na klarinet.
Tutorka pro Konzultační středisko VU3V Hrádek nad Nisou a organizátorka projektu VU3V v některých městech Libereckého kraje za spolupráce s těmito městy a garantem projektu VU3V Českou zemědělskou univerzitou Praha Ing. Barbara Vítková do Hrádku nad Nisou do Seníku s nadšením za seniory přijíždí a ráda s nimi tráví společný čas a těší se „na všechna další setkání“.