Číslo projektu: 04351861
Termín realizace: 26. 10. 2018 - 31. 10. 2019
Financování:
Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Celkové náklady (způsobilé, nezpůsobilé): 1 324 288,23 Kč
Celkové náklady nezpůsobilé: 824 683,23 Kč
Celkové náklady způsobilé: 499 605 Kč
Dotace: 424 664 Kč
Vlastní podíl: 74 941 Kč
Popis:
Zahrada při MŠ Oldřichovská je velmi rozsáhlá, příjemně zarostlá velkými stromy a divokými keřovými skupinami, je ale poněkud zpustlá, ale s velmi velkým potenciálem. Vybavení zahrady před realizací projektu nebylo pro děti dostačující, nabízel pouze dílčí programovou část, prvky byly velmi prostorově rozptýlené a je tedy velmi obtížné nechat děti pohybovat se v prostoru zahrady pouze s dozorem jedné paní učitelky. Herní i vzdělávací možnosti byly v zahradě dožilé, stávající zahrada tedy neuspokojovala potřeby dětí. Realizací projektu došlo ke zhodnocení potenciálu zahrady, rozšíření nabídky a žádoucích podnětů pro všestranný rozvoj, poznání a výchovu dětí v nejvhodnější životní etapě.
Původní pojetí zahrady toto naplňovala pouze v omezené míře. Došlo k celkové revitalizaci zeleně, a to výsadbou stromů (4 ks) a keřů (206 ks), k modelaci terénu, vznikla zde rozsáhlá pískovcová plocha, bylo zde vysazeno větší množství trvalek a bylin (83 ks), záhony byly z mulčovány a travnaté plochy regenerovány. Umístěny zde byly také nové herní prvky – jeskyně, vahadlová houpačka, mostek a dále také prvky edukační – úkryty pro drobné živočichy (1 ks), ptačí budky a krmítka (2 + 2 ks), záhonky vyvýšené a lemované kulatinou (12 ks, 6 bm) a prvek mobiliáře – sedací kmen – tyto prvky byly certifikovány autorizovaným technikem. Veškeré tyto prvky jsou a dále budou tematicky zapojeny do celoročního výukového plánu environmentálního vzdělávání ve školce. Některé z nich se využijí v každodenním programu školky, jiné doplňují přírodní rámec školky, ale svým vzhledem, celkovým přirozeným estetickým vyzněním a harmonizací celku působí ve fázi edukace velmi průběžně a také nenásilně. Děti mohou využívat zahradu také dle vlastních potřeb. Po ukončení revitalizace je zahrada využívána k různým aktivitám např. volná hra (dítě se rozvíjí samostatně – probíhat může v rozsáhlé pískově duně, pískovištích, travnaté ploše…), hra ve vazbě na herní prvky (skrýše, kutilov – plocha pro budování). Výchova a vzdělávání bude probíhat také ve venkovní učebně – altán, rozvoj fyzických dovedností bude probíhat v celé zahradě, zejména pak na balančních prvcích.
Publicita:
Hrádecko 10/2018, str. 1 + 3 - Proměny čekají další dvě školkové zahrady
Hrádecko 4/2019, str. 3 - Rekonstrukce zahrad u školek
Hrádecko 6/2019, str. 7 - Školky v Doníně a na Oldřichovské mají revitalizované zahrady