
Ve čtvrtek 19. ledna přijel i do Hrádku nad Nisou. Setkání začalo na radnici, kde hosta přivítal starosta města Josef Horinka. Přítomni byli také primátor Žitavy Thomas Zenker a zástupci ministerstva dopravy. Prvním tématem byl neutěšený stav železnice mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou. Na polském území je trať dlouhodobě v havarijním stavu. O potřebě její opravy se mluví dlouho, ale zatím bezvýsledně. Cílem je uzavření trojstranné smlouvy, která by zajistila rekonstrukci a údržbu tratě. O aktuálním stavu přípravy smlouvy informovali zástupci Ministerstva dopravy ČR. Upozornili na to, že vyjednání trojstranné smlouvy je mimořádně složité a jedná se o dlouhodobou záležitost. „Požádali jsme pana velvyslance, aby ve Varšavě zkusil přesvědčit odborné úředníky o tom, že bez spolupráce s nimi plán obnovy trati nebude fungovat,“ prohlásil hejtman Martin Půta. Nadto se jedná o obnovení železniční zastávky v polském Porajówě.
„V Hrádku nad Nisou jsme se zabývali otázkou bezpečnosti, navštívili jsme společnou česko-německou policejní stanici. Na ní bychom v budoucnosti rádi uvítali i polské kolegy, protože poslední dobou úplně nefunguje přeshraniční předávání informací při společných zásazích a zároveň se zvyšuje kriminalita,“ zmínil hejtman Martin Půta. Budova bývalé celnice byla Cizinecké policii do užívání předána 14. října loňského roku a s prostorem pro polské policisty bylo při rekonstrukci počítáno.
Delegace poté navštívila i samotné Trojmezí. Došlo na otázku dlouhá léta plánovaného, ale kvůli byrokratickým překážkám dosud stále nevybudovaného mostu, který by na Trojmezí propojoval Česko, Německo a Polsko. Nechyběla ani problematika hnědouhelného dolu Turów a dopad vlivu těžby na české obyvatele v nejbližších obcích. O tom rokovali velvyslanec s hejtmanem s obyvateli Uhelné, která je dolu nejblíže.