
Z jiných projektů jsme věděli, že na členky z Klubu venkovských žen z Markotic nebo Kabinetu Trojzemí či Klubu seniorů z Hrádku nad Nisou je spolehnutí. Ukázaly to při mnoha akcích, které jsme připravovali pro veřejnost a kde právě ony pomáhaly s programem pro děti nebo nabídkou kulinářských specialit. A tento přístup ke společným aktivitám přenesly i do tohoto projektu. Zcela nenásilným způsobem dokázaly předat svůj um při přípravě tradičních pokrmů spjatých s jednotlivými svátky dětem ze školy v Loučné. Odměnou jim byly nadšené děti, které konec projektu oplakaly. Čas ukáže, jestli se v budoucnu doma pustí do přípravy velikonoční nádivky nebo pečení svatomartinských rohlíčků.
Pokud si i vy budete chtít připravit některé ze specialit svázaných se zvyky a tradicemi, budete mít šanci, v rámci projektu vznikl krátký přehled receptů – jak se v Trojzemí sluší a patří, hned ve třech jazycích.
Nejen kvůli dětem jsme se rozhodli připravit další společný česko-polsko-německý projekt a ten tentokrát zaměříme na přípravu tradičních národních jídel. Už se těšíme, jak pod vedením zkušených hospodyň zvládnou děti připravit polský bigos nebo český guláš či německý eintopf.
Mé osobní poděkování pak patří Heleně, Janě, Evě, Lídě, Petře, Kristě, Evě a Adamovi a dalším, bez kterých by jídla nevznikla, Božence za organizaci ze strany školy a Janě za podporu při administraci projektu, Romanovi za skvělé fotky a Mirce za logistické zázemí. A samozřejmě Městu Hrádek nad Nisou za podporu, kterou projektům dlouhodobě věnuje.
Projekt „Tradice v Trojzemí“ můžeme realizovat díky podpoře z Evropské unie prostřednictvím česko-polského programu Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.