Oběma pořadatelům totiž ochotně vyšla vstříc kastelánka státního hradu Grabštejn Věra Ozogánová. Díky ní se hrad stal tajným cílem Andersenova výsadku, jehož účastníci do poslední chvíle nevěděli kam míří, kde budou spát, ani jaký je čeká další program.
Všichni se sešli v podvečer v hrádecké knihovně, kam přišel u příležitosti svého výročí narození sám H. Ch. Andersen. Dětem vyprávěl o svém mnohdy složitém a ne příliš veselém životě a na závěr jim přečetl jednu ze svých pohádek. Poté se děti vydaly hledat indicie, které je měly dovést k dalším stanovištím. A protože Andersenův ponurý a trochu tajemný život se odrážel i v jeho dílech, děti se vydaly nejprve do sklepení Brány Trojzemí k Tobiášovi, poté k Müllerově hrobce, aby přes hrádecký hřbitov doputovaly až ke kapličce u Grabštejna. Teprve až na tomto místě zjistily, kde ten den složí hlavu. Děti přivítala paní kastelánka a po rychlé večeři se všichni odebrali na prohlídku hradu při skromném nočním osvětlení. Nechyběla ani návštěva věže a symbolické zvonění. Do spacáků se tak všichni dostali až před půlnocí. Ráno po snídani byla pro děti přichystaná ještě stopovaná do grabštejnského sklepení, kde se ukrýval poklad, suvenýr pro každého účastníka výsadku, cínový vojáček. Ztracený a po letech zase nalezený cínový vojáček byl jedním z motivů pohádky, kterou si děti vyslechly o den dříve v knihovně. Následovala už jen cesta do Hrádku a rozloučení.
Věříme, že si zážitky ze setkání s Andersenem, luštěním šifer, cesty po hrádeckých temnějších místech, noční prohlídky a spaní na hradě bude 19 statečných dětí dlouho pamatovat, stejně jako jejich dospělý doprovod, kterému tímto děkujeme za účast a pomoc při organizaci.