19květen
Jak už jsem uváděl v předchozích příspěvcích, první louky měly spíše charakter mýtin ve vykácených lesních porostech. Za skutečné louky v dnešním slovy smyslu je můžeme považovat od dob, kdy začaly sloužit k produkci bylinné biomasy jako krmiva pro domestikovaná hospodářská zvířata.
19květen
Vydejte se s námi na exkurzi po kvetoucích loukách v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Ukážeme Vám, jaké zajímavé druhy rostlin na obhospodařovaných loukách najdeme.
21duben
Louky vznikaly ve Střední Evropě v různých obdobích rozvoje společnosti. Již z dřívějších příspěvků víme, že existují i louky přirozené, kterých je však u nás minimum. Proto máme na mysli vznik luk pod vlivem lidské činnosti.
8duben
V Doníně pokračují práce na proměně zeleného pásu mezi Rynoltickou a Souběžnou ulicí na květinovou louku. Doposud měla hlavní slovo mechanizace, v případě diskování i poměrně těžká. Po podmítači a rotavátoru přišla ke slovu tento týden ruční práce.
Autor: Roman Sedláček
Zdroj: iHrádecko
29březen
V jednom z předchozích příspěvků jsem psal, že téměř všechny louky v Čechách vznikly lidskou činností a hospodařením. Tento proces je vratný, což znamená, že pokud přestaneme na těchto plochách hospodařit, spásat je nebo kosit, louky zde poměrně brzo zaniknou. Brzo zde znamená v horizontu několika let, maximálně jednoho až dvou desetiletí.
21březen
Pozvánka na vzdělávací akci 5.4.2022
9březen
Louka je ekosystém závislý v podmínkách střední Evropy na lidském hospodaření. Na téměř všech loukách, které se v naších podmínkách vyskytují, by konec sečení nebo pastvy znamenal postupnou proměnu v les. Existují však výjimky- louky, které se vyskytují v naší přírodě přirozeně i bez lidského zásahu.
28únor
Projekt Kooperační síť Kvetoucí louky byl sice oficiálně zahájen již v říjnu 2021, přípravy ale trvaly již od začátku roku 2021, kde byla v únoru předložena žádost o dotaci do Operačního programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem 2014 – 2021. Rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo vystaveno 14. 12. 2021 a k tomuto datu byly zahájeny již konkrétní práce na realizaci projektu.
Autor: Romana Cermanová, foto: Roman Sedláček
24únor
První upoutávka na projekt v městském videozpravodaji
17únor
I vystřihovánky jsou již připraveny do tisku. Obsahují 5 druhů hmyzu – vosu obecnou, babočku admirála, šídlo modré, saranče obecnou, slunéčko sedmitečné – všechny si můžete s dětmi vystřihnout a sestavit. Když budete šikovní, vzniknou vám 3D – modely zástupců hmyzí říše.
16únor
Kvetoucí louka jako nově revitalizovaná přírodní plocha vznikne v zastavěném území města Hrádku nad Nisou, konkrétně v části Donín. Na pozemcích p.č. 129 a 130 bude založena louka na ploše 7.600 m2. To je pro představu velikost jednoho a půl fotbalového hřiště.
15únor
Louky zná úplně každý. A skoro každý by je pravděpodobně uměl popsat a definovat. Třeba tak, že je to plocha porostlá bylinami a travinami. Louka je prostě louka. Ale kde se tu vzala?
9únor
Důležitou součástí projektu je i práce s veřejností, vedoucí ke zlepšení akceptance přírodě blízkých kvetoucích luk. Společnost pro kulturní krajinu z.s. připravila pro děti dvoujazyčnou omalovánku, která seznámí děti se zástupci hmyzí říše, vyskytujících se na kvetoucích loukách. Jedná se jak o známé druhy, ke kterým patří včela medonosná či čmelák zemní nebo i méně známé, ke kterým určitě patří ruměnice pospolná nebo pestrokrovečník včelový.
18leden
První projektové setkání se konalo dne 18. 01. 2022 v Hrádku nad Nisou. Setkání bylo zorganizováno v nejbližším možném termínu po rozhodnutí o poskytnutí dotace, které bylo vydáno dne 14. 12. 2021.